Ortadoğu

İran’da polis şiddeti görüntüleri büyük tepkiye neden oldu

İran’da Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere polisin sert müdahalesi eleştirilirken, sosyal medyada yayımlanan “polisler tarafından darbedilen ve yakın mesafeden tüfekle vurulan” göstericinin videosu tepkilere neden oldu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerin başkent Tahran’ın Nazi Abad Mahallesi’nde kaydedildiği öne sürüldü. Video kayıtlarında kalabalık bir polis grubu bir göstericiyi darp ediyor.

Gece saatlerinde cep telefonu ile çekilen ve sanal ağlarda yayınlanan kısa görüntülerde, motosikletli bir çevik kuvvet polisinin yerdeki bir kişiyi tekmeler ve cop darbeleriyle şiddetle dövdüğü görülüyor. Çevreleyen on dolayında üniformalı ve kasklı polis ise seyrediyor. Yerdeki kişi ilkin elleriyle başını darbelerden korumaya çalışıyor. Birkaç saniye sonra bir silah sesi duyuluyor ve polis motosikletiyle iki kez söz konusu kişinin üzerinden geçiyor. Polis tugayı, cansız bedeni alanda bırakarak ayrılıyor.

Resmi haber ajansı Irna’ya göre polis “olayın tam zamanını ve yerini araştırmak ve suçluları belirlemek için derhal özel bir emir verildiğini” açıkladı.

Polis açıklamasında “Polis şiddetli ve konvansiyonel olmayan davranışları kesinlikle onaylamıyor ve suçlularla kurallara uygun olarak ilgilenecektir” denildi.

İran ve Doğu Kürdistan’da yaklaşık iki aydır sürüyor.. 16 Eylül’de Tahran’da Kürt genç kadın Jina Emini’nin ahlak polislerince katledilmesinden bu yana eylemler sürüyor.

Ülke genelindeki gösterilerde 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı öne sürülürken, İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), gösterilerde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 253’e yükseldiğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu