Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani ABD Kongresi heyeti ile görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Senatör Mark Takano başkanlığındaki bir ABD Kongresi heyetini kabul etti. Kabulde, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için zemin oluştuğuna dikkat çekildi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere önce Bağdat’a, ardından Erbil’e gelen Senatör Mark Takano başkanlığındaki ABD Kongresi’nden bir heyet, Başkan Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ABD’nin Irak Büyükelçisi Alina L. Romanowski’nin de katıldığı görüşmede, ABD’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ikili ilişkilerinin geliştirilmesi ve aralarında heyet değişimlerinin devamı ele alındı. Toplantıda ayrıca Irak’taki son siyasi ve güvenlik gelişmeleri, Erbil-Bağdat ilişkileri ve aralarındaki bekleyen sorunları çözmek için yapılan görüşmelere odaklanılırken, terör tehditleri ve IŞİD’li teröristlerle mücadele vurgulandı.

Ayrıca taraflar, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için zemin oluştuğuna dikkati çekti.

Peşmergenin IŞİD’e karşı mücadelede oynadığı role övgüde bulunan konuk heyet, ABD’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilere önem verdiğini ve Washington yönetiminin IŞİD’e karşı mücadelede Erbil ile Bağdat’ı stratejik ortak gördüğünü belirtti.

Başkan Neçirvan Barzani de IŞİD’e karşı mücadelede ABD ve uluslararası koalisyonun Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne verdiği destek ve ayrıca Peşmerge Bakanlığı bünyesinde reform sürecine verdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti.

Görüşmelerde ayrıca, Kürdistan Bölgesi’ndeki gelişmelerin altı çizilerek ve Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partiler arasındaki birliğin önemi, daha geniş bölgedeki durum ve diğer konuların altı çizilerek Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform sürecinin hızlandırılması gereği de ele alındı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir