Kültür & Sanat

Ankaralı Kürtlerin kurduğu ANKA ilk kongresini gerçekleştirdi

Yaklaşık 6 ay önce Ankara’da kurulan Kürtçe dil, kültür ve sanat faaliyetleri yürüten ANKA Komelaya Ziman Çand Hûner-ANKA Dil Kültür Sanat Derneği ilk kongresini gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Ankara’da Kürtler tarafından açılan ANKA Derneği, Kürtçe dil eğitiminin yanı sıra kültür ve sanat kursları da düzenliyor.

Dernek bugün ilk kongresini gerçekleştirdi. Rûdaw’ın haberine göre dernek yöneticilerinden Ömer Turanlı, “Dernekler kurulduktan 6 ay sonra kongrelerini yapmak zorunda. Biz de bu amaçla ilk kongremizi gerçekleştiriyoruz. Toplam 33 üyemiz bulunuyor. Kongrede yeni bir başkan ve yönetim seçeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz 6 ay içerisinde Kürtçe dil derslerine ağırlık verdiklerini belirten Turanlı ayrıca enstrüman dersleri verdiklerini söyledi.

Ömer Turanlı, Ankara’da şu an ANKA’nın Kürt dili ve kültürü hakkında çalışan tek dernek olduğunu, ekonomik olarak zorluklar çektiklerini, sadece halktan destek alabildiklerini ve devlet desteği almadıklarını belirtti.

Turanlı, “Bir çok projemiz var, bunlardan biri de çocuklar içindir. Bildiğiniz gibi metropollerde yetişen çocuklar maalesef Kürçe konuşan bir ortam olmadığı için kendi dillerini öğrenemiyor. Bu nedenle bir burada baharda çocuk atölyeleri açmak istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu