Ortadoğu

Neçirvan Barzani, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Barzani; ABD Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf, ABD’nin Irak Büyükelçisi Alina Romanowski ve ABD’nin Erbil Başkonsolosu Irvin Hicks’ten oluşan heyeti başkent Erbil’de kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; ABD’nin Irak Büyükelçisi ve ABD’nin Kürdistan Bölgesi Başkonsolosu’nun katıldığı toplantıda, ABD’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri, ortak işbirliği alanları, siyasi ve ekonomik durum gibi geniş bir yelpazede ele alındı. ülkede. Ayrıca Kürdistan Bölgesi’ndeki durum ve Erbil ile Bağdat arasındaki mevcut müzakereler ele alındı.

Taraflar, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile Peşmerge Bakanlığı arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın uygulanması gerektiğini vurgulayarak “Peşmerge’nin reform, örgütlenme ve birleşme süreci devam etmeli” kararında mutabık kaldı.

Görüşmede Kürdistan Bölgesi’ndeki iç sorunlara da değinilerek “Kürt partileri arasında birliğin sağlanması ve sorunların çözülmesinin önemi” konusunda görüş birliğine varıldı.

Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetleri arasındaki iş birliği ve uyumun da ele alındığı görüşmede, özel sektörün geliştirilmesi ve yatırım alanlarının genişletilmesi için ABD’yle iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine değinildi.

Görüşmede ayrıca IŞİD’e karşı mücadeledeki son gelişmeler, bölgedeki durum ve karşılıklı çıkarları ilgilendiren çeşitli konular da ele alındı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu