Kültür & Sanat

Murat Şenlikleri Diyarbakır’da başladı!

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kumgölü Köyü Susamış Mezrası’nda Muaz Bin Cebel Türbesi’nin çevresinde yaklaşık bin 500 yıldır düzenlenen 3 gün 3 gece süren ’Murat Şenlikleri’ başladı.

Her yıl 28-30 Mart tarihlerinde yapılan şenlikler 3 gün, 3 gece sürüyor. Şenliğe katılanlar Murat Ovası’nda kurdukları çadırlarda kalarak, piknik yapıyor, hem de dua ediyor. Çalınan defler eşliğinde, şenliklere katılanlar türbenin bulunduğu alanda dualar ederken, kadınlar da ellerini kınalayıp mum yakıyor.

Murat şenliklerinin tarihçesi

İslam ordusunun ünlü komutanlarından Muaz Bin Cebel’e Silvan ve çevresinin fetih görevi verilir. Ordudaki sahabe komutanlarla bölgeye hareket edilmesiyle, Silvan’ın kuzey doğusunda bulunan Kumgölü Köyü yakınındaki Murat Ovası’nda, Bizanslılar tarafından pusuya düşürülüyor. Pusuda şehit düşenler oraya defnediliyor. Yapılan savaşta Komutan Maaz olarak bilinen İslam ordusundaki sahabe komutanlardan biri de şehit oluyor. Kesin tarihi bilinmemekle beraber M.S. 641 yılından sonra bu günlerin Muaz’ın düğünü olarak kabul ediliyor. Buna binaen 3 gün 3 gece bölgenin her tarafından buraya insanlar akın ederek, bu olayı şenliklere kutluyorlar.Bu şenlikler Anadolu’nun en eski etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu