Makaleler

Metiner’den CHP’ye, “PKK’ya nasıl silah bıraktıracaksınız“ çağrısı

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, bugünkü köşesinde “Kürt sorununun çözümünün gerçekleştirilmesi Türkiye açısından büyük bir kazanım. CHP acil bir biçimde PKK’ya nasıl silah bıraktıracağını kamuoyuyla paylaşmalıdır” diye yazdı.

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, “PKK’ya nasıl silah bıraktıracaksınız?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Metiner, ”CHP, PKK’ya silah bıraktıracağını söyledi. Daha önce de “Kürt sorununu biz çözeriz” dedi. Kürt sorununu nasıl çözeceklerine dair bugüne kadar herhangi bir somut açıklama yapmadılar. Hangi somut adımlar atarak bu sorunu çözeceklerini söylemediler. Şimdi de seçim sath-ı mailinde PKK’ya silah bıraktıracaklarını söylediler.

PKK’ya iktidara gelmeleri halinde müzakere yoluyla silah bıraktıracağı iddiasında bulunan CHP’nin bunu nasıl yapacağını açık açık anlatma mecburiyeti vardır. Yani geçmişte denenip başarısız olmuş bir yöntemle mi, yoksa başka bir yöntemle mi hareket edeceklerini açıklamalıdırlar.”ifadelerine yer verdi.

İşte yazının öne çıkan kısımları:

“Kürt sorununun çözümünün gerçekleştirilmesi Türkiye açısından büyük bir kazanım. Hem Türkiye’nin gücüne güç katması hem sosyal barışının kalıcı bir biçimde sağlanması bağlamında büyük bir kazanım

CHP ‘PKK’ya silah bıraktıracağını söyledi. Daha önce de ‘Kürt sorununu biz çözeriz’ dedi. ‘Kürt sorunu’nu nasıl çözeceklerine dair bugüne kadar herhangi bir somut açıklama yapmadılar. Hangi somut adımlar atarak bu sorunu çözeceklerini söylemediler. Şimdi de seçim sath-ı mailinde PKK’ya silah bıraktıracaklarını söylediler. Bunlar afaki laflar. Henüz içi doldurulmamış laflar. Öncelikle ve önemlilikle belirtmek isterim ki bunun gerçekleştirilmesi Türkiye açısından büyük bir kazanım. Hem Türkiye’nin gücüne güç katması hem sosyal barışının kalıcı bir biçimde sağlanması bağlamında büyük bir kazanım. O yüzden buna karşı çıkacak birilerinin olacağına ihtimal vermem. Buradaki can alıcı soru şu: Bunu hangi yöntemle nasıl yapacaksınız?

PKK ise silahları hangi koşullarla bırakabileceğini veya hangi taleplerinin karşılanması halinde bırakabileceğini netlikle ilan etmelidir. Şayet PKK, Erdoğan’ın alaşağı edilmesini silah bırakmak için yeterli şart olarak görüyorsa ve bu cümleden olarak başkaca hiçbir talebinin olmadığını/olmayacağını söylüyorsa, bunun bilinmesi gerekiyor. Yok, varsa başkaca şartları onların da bu süreçte bilinmesi gerekir ki CHP’nin de neyi karşılayıp karşılamayacağı ortaya çıksın. Aksi takdirde bu vaadin, Kürt seçmenleri CHP-HDP bloku ekseninde buluşturmayı amaçlayan taktiksel bir siyasi oyundan öte bir anlamı olmaz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu