Politika

Metiner, Kürtçe olarak ‘Em Kurd in em Tirk in

İnkar döneminin bittiğini ve asimilasyon politikalarının tüm utancıyla birlikte tarihe gömüldüğünü ifade eden Metiner, ”Artık Kürtlerin dilini, kültürünü yasaklayan, milletinin inançlarını yaşam tarzını beğenmeyen yönetim anlayışının kalmadığını” söyledi.

AK Parti Eski Milletvekili Mehmet Metiner’in başkanlığını yaptığı Demokrasi ve Birlik Derneği (DEMBİR-DER) resmen kuruldu. Derneğin tanıtım toplantısında konuşan Metiner “Şayet bu devlet öyle iddia edildiği gibi yalnızca Türklerin devleti olmuş olsaydı o tek parti döneminde Türkler inançlarından ve yaşam tarzlarından dolayı asla baskı ve zulüm görmezlerdi. Kürtler ve Türkler bu ülkede o devrin ideolojisi gereği zulmü eşit olarak yaşadılar. Sadece Kürtler iki kat daha fazla yaşadılar o zulmü. Çünkü Kürtlerin etnik aidiyetleri de bir tehdit olarak görüldü” dedi.

Metiner’in başkanlığını yaptığı Demokrasi ve Birlik Derneği (DEMBİR-DER), kuruluşunu bugün resmen duyurdu.

İstanbul’da bir otelde yapılan kuruluş toplantısında konuşan Metiner, Kürtçe olarak ‘Em Kurd in em Tirk in’ (Kürt’üz Türk’üz) diyerek konuşmasına başladı.

Metiner, “Kim ki ‘Bu devlet sadece Türklerin devletidir’ derse bölücülük yapmış olur. Türk ve Türklük adına bu tür iddialarda bulunmak, bilesiniz ki Türkle ete kemiğe bürünmüş anlam ve maneviyat dünyamıza darbe anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

“Kürtler ve Türkler bu ülkede zulmü eşit olarak yaşadılar”

Konuşmasının devamında ise Metiner şöyle konuştu:

“O yüzdendir ki Türkleri düşmanlaştıran etnikçi-bölücü yaklaşımlara Türkiye’nin Kürtleri kahir ekseriyet olarak asla itibar etmezler.

Kürtleri Türklerin hasmı veya Türkleri Kürtlerin hasmı kılmak isteyen o bir avuç ırkçı zümre o yüzden amaçlarına ulaşamadılar. Asla ulaşamayacaklar da. İnkar dönemlerinin en büyük mağdurları ait oldukları o anlam dünyası ve değerler manzumesi dolayısıyla Türkler olmuştur. Şayet bu devlet öyle iddia edildiği gibi yalnızca Türklerin devleti olmuş olsaydı o tek parti döneminde Türkler inançlarından ve yaşam tarzlarından dolayı asla baskı ve zulüm görmezlerdi.

 Kürtler ve Türkler bu ülkede o devrin ideolojisi gereği zulmü eşit olarak yaşadılar. Sadece Kürtler iki kat daha fazla yaşadılar o zulmü. Çünkü Kürtlerin etnik aidiyetleri de bir tehdit olarak görüldü.”

“Yüreği yaralı bir toplum var”

Metiner yeni bir süreç başlatmaları gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Görmemiz gereken gerçek şu: Her anlamda yüreği yaralı bir toplum var. Dışlandığını düşünen bir toplum var. Yeni bir kazanım sürecini başlatmamız lazım. Kucaklayıcı ve kazanımcı politikaları hayata geçirmemiz lazım. Demokrasi ve Birlik Derneği olarak biz bu konuda üstümüze düşeni yapacağız.

Kürtlerin sorunlarının çözümü için devlet düzeyinde gerekli girişimlerde bulunacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu