Yaşam

Metamfetaminde artış: ‘Bir nesli bir gençliği yok ediyoruz’

Kristal, diğer adıyla metamfetamin, uyarıcı özelliği olan sentetik bir uyuşturucu maddedir. Dünya üzerinde en hızla yayılan, çok zararlı ve tehlikeli bir uyuşturucudur.

Burundan çekilebilir, sigara gibi içilebilir, damar yoluyla ya da ağızdan alınabilir. Etkisi 24 saate kadar sürebilir.

Kristalin etkili ve tehlikeli bir madde olması bazı kullanıcılarda ilgi ve merak uyandırabilmektedir. Bu uyuşturucu maddenin her yerde kolayca üretilebilmesi ve diğer uyuşturucu maddelere nazaran daha ucuz ve kolay tedarik edilmesi de kristalin tercih edilmesinde etkili olabilmektedir.

Kristal kullanımı başladıktan sonra kişide hızlı bir şekilde tolerans gelişir ve kullanıcı aynı etkiyi yakalamak için doz artırmak zorunda kalır. Bu yüzden ciddi derecede psikolojik bağımlılık yapar. Kristal kullanımı, kısa ve uzun dönem olmak üzere ciddi riskler barındırır. Yeme ve uyku bozuklukları, aşırı kilo kaybı, halüsinasyon ve davranış bozuklukları, yoğun anksiyete, panik ve psikoza sebep olabilir ve kimi durumlarda ölümle sonuçlanabilir. Madde etkisi altında yapılan davranışlara bağlı ikincil riskler söz konusu olabilir. Uzun süreli kullananlarda telafisi olmayan sağlık sorunları gelişir. Önemli ruh sağlığı hastalıklarına sebep olabilir. Bunların yanında ağız ve diş sağlığında kalıcı bozulmalara sebep olur.

Genel tabloya bakıldığında; metamfetamin güçlü bağımlılık yapıcı etkisinin yanında kısa ve uzun vadede kullanıcılara ciddi psikolojik ve fizyolojik etkileri olan bir maddedir. Belirtilen etkiler görüldüğünde bir uzmanla görüşülmeli, tıbbi destek süreci başlamalıdır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, metamfetamin maddesine ilişkin Türkiye’de bir rapor yayımladı. Rapora göre Türkiye’de 2019’da 1042 kilogram, 2020’de 4 bin 168 kilogram, 2021’de ise 5 bin 528 kilogram metamfetamin maddesi yakalandı. Türkiye’de aşırı doz ölümlerin 941 olarak en yüksek görüldüğü 2017’de meydana gelen ölümlerde metamfetamin görülme oranı yüzde 7.8 iken 270 ölümün meydana geldiği 2021’de bu oran yüzde 46.3 oldu. Tek başına metamfetamin kaynaklı ölümler 2017’de binde 3 iken 2021’de yüzde 38.3’e çıktı. Türkiye’de 2017’den bu yana ölüm sayıları düşerken ölümlerde metamfetamin görülme oranı yükseldi.

Metamfetamine ulaşmanın kolaylığı,ucuz olması bu maddenin kullanımını arttırmakta maalesef. Ancak kullanım oranı o kadar vahim bir boyutta ki, acilen tedbir alınması gerekiyor. Herkesin, özellikle devletin bu konuda canla başla çalışması gerekiyor. Metamfetaminin yıkıcı ve ölümcül etkileri nedeniyle şu anda bir nesil tehdit altında, adeta bir nesli yok edilmek üzere..

Uzmanlar ergenlik ve erken yetişkinlik dönemlerinde, kapasitelerinin ve yaratıcılıklarının maksimum düzeyde olduğu bir dönemde bu gençlerin yıkım sürecine doğru hızla ilerleyişlerini durdurmak önlem almak yönünde. Umarım kolay yetişmeyen evlatlarımızı, gençlerimizi bu bataklıktan kurtarmak yönünde acil önlemler alınır ve olayın ciddiyeti anlaşılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu