Ortadoğu

Mesud Barzani ve Hadi Amiri’den Irak’ta çözüm için çağrı

Başkan Mesud Barzani ile Şii lider Hadi Amiri, Irak’ta siyasi krizin aşılması için taraflara çağrıda bulundu.

Başkent Erbil’e gelen Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri başkanlığındaki Koordinasyon Çerçevesi heyeti, Başkan Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Başkan Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Irak’taki siyasi durum ve gelişmelerin yanı sıra, süreç önündeki engeller konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede, iki lider, tarafların sorunları çözme yolunda adım atmaları ve siyasi krizi aşmak için çaba göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Başbakan Mesrur Barzani ile görüştü

Hadi Amiri başkanlığındaki heyet Irak Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani ile de bir araya geldi.

Irak’taki son durum ve Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede Amiri, Kürdistan Bölgesi ve liderliğinin Irak’taki siyasi denklemlerde aktif bir role sahip olduğunu, bu nedenle Irak’taki tüm parti ve toplulukların diyalog yoluna girmesi ve Irak’ı bu tehlikeli durumdan kurtarmak için çabalarını yoğunlaştırması gerektiğini söyledi.

Başbakan Barzani de Kürdistan Bölgesi hükumetinin, Irak’ın tüm bileşenleri arasında karşılıklı güvene dayalı her türlü müzakereye desteğini ifade etti.

Irak’taki bileşenlerin birçok ortak çıkara sahip olduğunu belirten Barzani, bu çıkarların sorunların çözümünün temeli olabileceğini söyledi.

Başbakan Barzani ayrıca, anayasanın esas alınmasının tüm bileşenlerin çıkarına olduğunu ve Irak’ı kalkınma ve ilerleme yoluna sokacağını vurguladı.

Konuk heyet diğer siyasi partilerle de görüşecek

Öte yandan konuk heyet Ebil’de Kürdistan Adalet Topluluğu (Komel) Genel Sekreteri Ali Bapir ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme hakkında Rûdaw’a konuşan Ali Bapir, “El Fetih lideri Irak’taki sorunların çözümü konusunda ulusal bir konsensüs sağlanması amacıyla bizi de ziyaret etti” dedi.

Heyetin Erbil’deki temaslarının ardından Süleymaniye’ye geçip Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Bafıl Talabani ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Irak’ta siyasi kriz derinleşiyor

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde Ekim 2021’de yapılan Parlamento seçimlerden galip çıkan Mukteda es-Sadr, Şii siyasi çatı kuruluşu Koordinasyon Çerçevesi ile hükümet kurmaya yanaşmamış, ardından grubundaki milletvekillerini istifa ettirerek siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Koordinasyon Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Sadr taraftarları, Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek amacıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Yeşil Bölge’ye girerek Parlamento binasını basmış ve burada oturma eylemi başlatmıştı.

Şii lider Sadr, 2 Ağustos’ta destekçilerine Parlamentodan ayrılarak oturma eylemine binanın çevresinde devam etmeleri çağrısı yapmıştı. Sadr ayrıca yargıya seslenerek Parlamentonun feshetmesini talep etmişti.

Öte yandan Koordinasyon Çerçevesi taraftarları da geçen Cuma Bağdat’ta gösteri düzenlemişti.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu