Connect with us

Ortadoğu

Mesud Barzani: Kürdistan’ın çıkarları diğer tüm çıkarların üstündedir

Mesud Barzani, “Kürdistan’ın menfaatleri tüm menfaatlerin üstündedir. Umarım Kürdistan’ın siyasi tarafları, aralarındaki sorunları kardeşçe çözerler” dedi.

Barzani, Mayıs Devrimi’nin 47’nci yıldönümü dolayısıyla Baleyekati bölgesinde düzenlenen anma törenine bir mesaj gönderdi.

“Mayıs Devrimi’nin 47’nci yıldönümü vesilesiyle, Kürdistan halkını, tüm kahramanları, Peşmergeleri ve devrimde rol oynayan savaşçıları kutluyorum” diyen Başkan Barzani, Kürdistan halkının hassas bir dönemde Mayıs Devrimi ve Peşmerge’ye destek olmasının değerli olduğunu vurguladı.

Balekayeti’nin çok sayıda şehit verdiğini kaydeden Başkan Mesud Barzani, şunları kaydetti:

“Balekayeti, devrim uğruna birçok fedakarlık yapmış, her zaman düşmanın savaş ve bombalama baskısı altında kalmış, binlerce Peşmerge ve mülteciyi barındırmış bir şehitler bölgesidir. Aynı zamanda Mayıs Devrimi sırasında Kürdistan halk devriminin ve fedakarlığının başlangıç noktasıydı. Mayıs Devrimi’nin ilk şehidi de Kürdistan’ın bu gururlu bölgesinin evladı olan Şehit Seyid Abdullah’tır.”

Başkan Barzani, Mayıs Devrimi’nin Kürdistan kurtuluş hareketinin en önemli aşaması olduğunu vurgulayarak “Kürdistan halkının kalbinde devam eden devrim azmi; komplolara, tehditlere, düşmanların gücüne ve büyük engellere rağmen hâlâ yaşıyor” diye  belirtti.

“Mayıs Devrimi, Eylül Devrimi’ndeki kırılmanın Kürdistan halk devriminin ve direnişinin sonsuza dek sonunu getireceğini sanan tüm diktatörlere, zalimlere ve düşmanlara bir meydan okumaydı” değerlendirmesinde bulunan Başkan Barzani, “Mayıs Devrimi düşmanların hayalini yıktı, Kürdistan halkı mücadelesine devam etti ve düşmanlara aşağılanma ve yenilgi kaldı” diye belirtti.

“Mayıs Devrimi şehitlerine ve  her biri kendi kanıyla halkı için tarih yazan, hepsi kahramanlık, özveri ve fedakarlık örneği olan tüm Kürt ve Kürdistan şehitlerine binlerce selam gönderiyorum.”ifadeleriyle mesajına son verdi.

Devamı…