Ortadoğu

Mesud Barzani ile BM Özel Temsilcisi Irak’ta çözüm için anayasayı işaret etti

Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeannine Hennis-Plasschaert’ı kabul etti.

Başkan Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Irak’taki siyasi durum ve kriz hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Barzani ile Plasschaert’ı, Irak’taki sorunların ve krizlerin anayasa çerçevesinde ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Irak’taki siyasi kriz

Irak’ta Şii dini ve siyasi lider Mukteda es-Sadr, Ekim 2021’deki seçimden galip çıksa da hükümeti kuramamış, ardından grubundaki milletvekillerini istifa ettirerek siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Koordinasyon Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Sudani isminin açıklanması sonrası, Koordinasyon Çerçevesi içinde yer alan eski başbakanlardan Haydar Abadi, Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim, Şii milis gücüne sahip Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays el-Hazali ve diğer milis liderlerden Sudani’ye destek açıklamaları yapılmıştı.

Ancak Sudani ismine karşı çıkan Sadr yanlıları protestolara başlamıştı.

Sadr’a bağlı kişiler, iki haftayı aşkın süredir Bağdat’taki Yeşil Bölge’de Parlamento bahçesinde oturma eylemlerini sürdürüyor. Parlamento, söz konusu eylemler nedeniyle toplanamıyor.

Sadr, anayasa, yargı yönetimi ve rejim değişikliğiyle erken seçim yapılmasını istiyor. Sadr’ın rakibi İran destekli Şii Koordinasyon Çerçevesi ise buna Parlamentonun karar vermesi gerektiğini belirterek söz konusu taleplere itiraz ediyor.

Şii Koordinasyon Çerçevesi destekçileri de Yeşil Bölge kapısında “devlet ve anayasayı koruma” gerekçesiyle oturma eylemlerini sürdürüyor.

Sadr, Koordinasyon Çerçevesi yöneticilerinin “masaya dönme” çağrılarını yanıtsız bırakarak, onlarla bir daha uzlaşı masasına oturmayacağını dile getirmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu