Politika

Meral Akşener: İYİ Parti’yi Kürtler, Türkler, Zazalar kurdu

Diyarbakır’da partisinin il kongresine katılan Akşener “İYİ Parti’yi evlatlarını doyurma derdindeki analarımız, borç batağındaki babalarımız kurdu. İYİ Parti’yi atanamayan mimarlarımız, üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamayan gençler kurdu. İYİ Parti’yi bu vatanın has evlatları, Kürtler, Türkler, Zazalar kurdu” dedi.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanlığı 2. Olağan Kongresi’ni Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Kongreye İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yanı sıra, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salim Ensarioğlu, 6’lı Masa’nın üyeleri olan siyasi partilerin bazı il başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Kongrede önceki dönem Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu tek listeyle aday oldu.

Kongrede konuşan Akşener “Her türlü iftiraya inat Diyarbakır’ın kendilerine kollarını, kalbini, gönlünü açtığını” ifade eden Akşener, “uçurumun kenarındaki ülkeyi” kurtarmak için Diyarbakır’ın yanlarında olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“İYİ Parti’yi Kürtler, Türkler, Zazalar kurdu”

İYİ Parti’yi evlatlarını doyurma derdindeki analarımız, borç batağındaki babalarımız kurdu. İYİ Parti’yi atanamayan mimarlarımız, biraz önce benimle konuşan gençler, üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamayan gençler kurdu.

İYİ Parti’yi bu vatanın has evlatları, Kürtler, Türkler, Zazalar kurdu. İYİ Parti’yi şanlı bir tarihe sahip olmanın umuduyla, eşitliğe, hürriyete ulaşma hayaliyle milletimizin her kimliğinden cesur insanlar kurdu. Onlar kurdu biz sadece tabelaları astık.

Bugün yolda gelirken ortaya çıktı. DYP’nin Gençlik ve Kadından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıyım. Gençliğe çok önem veriyorum ve sürekli bir eğitim akademisindeyim. Diksiyon dersinden din dersine kadar ne varsa anlatılan organizasyonlar yapıyorum.

Konunun uzmanları anlatıyorlar. Fatma Nur kardeşim Giresun’daki gençlik kolları başkanım, Mehmet Bey Diyarbakır gençlik kolları başkanım. Biz bunları eğitiyoruz sanırken bunlar birbirlerini sevmiş.

Diyarbakır bize kollarını açtı

Her türlü iftiraya inat Diyarbakır bize kollarını açtı. Her türlü çamura inat Diyarbakır bize gönlünü açtı. İlk günden beri uçurumun kenarındaki ülkemizi kurtarmak için yanımdasınız. Zulme rağmen baskılara rağmen aslanlar gibi yanımdasınız.

Allah razı olsun. İyi ki buradasınız. Bu topraklar kadirşinaslığın, mertliğin topraklarıdır. Ben buraya hamasi nutuklar atmaya gelmedim. Ben buraya bu topraklar korumasın diye Dicle’ye bir damla su olmaya geldim.

Ben buraya marazları kovmaya geldim. Ben burada çalmadan kapıdan girebileceğimi bilerek geldim. Ben buraya kadim bir ahde vefa sunmaya geldim. Ben buraya rızanızı almaya geldim. Bir şeref sözüyle ön yargı duvarlarını yıkmaya geldim. Ben buraya kucaklaşmaya geldim. Düşmanlar barışır ama kan kardeşler kucaklaşır.

Her daim güler yüzüyle bilinen insanlarımız gülmek için bir sebep bile bulamıyor. Çünkü artık işi rast gitmiyor, ocağı tütmüyor. Kirasını, kredi kartını, taksitlerini, gübresini, mazotunu nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Aç milletini tok kılma sevdasını yaşayan devletimizin başında bugün milletimizin sesini duymazdan gelen vicdansız bir iktidar var. 

Kendini ağa, milletimizi maraba gören çirkin bir zihniyet var. Korkuyla, sopayla yönetmeyi bilen vicdansız bir sistem var. Bugün mukaddesatımız fasıkların eline düşmüştür. Bugün ahlak arsızların diline düşmüştür. Bugün bayrak şuursuzların elinde kalmıştır.

Bugün artık Türk,  Kürt yok; Alevi, Sünni yok; şehirli, köylü yok; muhafazakar, seküler yok; sağcı, solcu yok.

Bugün Türkiye’de artık AK Partililer ve diğerleri var. Bir yanda suç işleme özgürlüğü olanlar, diğer yanda nefes alması suç görülen gençler var. Bir yanda 10 maaş alan danışmanlar var, diğer yanda senin gibi atanamayan gencecik öğretmenlerimiz, mimarlarımız, çocuklarımız var.

14 Mayıs’ın milat olacağını belirten Akşener, ”Kurtla yiyen, çobanla ağlayanlara karşı yeter söz milletin diyecek, saray onlarınsa, sandık bizim, zulüm onlarınsa mayıslar bizimdir” diyerek konuşmasını bitirdi ve Şanlıurfa’ya hareket etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu