Yaşam

MEB, Kürtçeye 50 kontenjan ayırdı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 45 bin öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımına ilişkin bilgi verdi.

Buna göre, 2023 Öğretmen ataması döneminde 35 Kurmanci, 15’i Zazaki olmak üzere Kürtçeye 50 kontenjan ayırdı. 

Atama Yapılacak Alanlar ile Başvuruya Esas Olacak Taban Puan ve Kontenjan Listesinde “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi kapsamındaki dillerin öğretmen kontenjanı ve taban puanları şöyle:

Yaşayan Diller ve Lehçeler (Kürtçe / Zazaki) 50 taban puan, 15 kontenjan

Yaşayan Diller ve Lehçeler (Kürtçe / Kurmanci) 50 taban puan, 35 kontenjan

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 45 bin yeni öğretmen ataması için ön başvuruların 27 Mart-1 Nisan tarihlerinde alınacağını, atamaların 8 Mayıs’ta yapılacağını bildirdi.

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin 4 Nisan’da ilan edileceğini bildirdi. 

Diyarbakır Eğitim İzleme ve Reform Girişimi, Kürtçeye 50 kontenjan veren Milli Eğitim Bakanlığı’na teşekkür ederek, Bu sayı ile Kürtçe dersini seçen öğrencilerin, Kürtçe öğretmenleri, ebeveynler daha güvenli, üretken bir döneme girdiği belirtildi.

Bu atama dönemi için DİERG, Bakanlığa en az 200 Kürdce öğretmeni kontenjanı ayrılması ve Norm Kadro Yönetmeliği’nin seçmeli derslere göre yeniden düzenlenmesi önerisinde bulunmuştu. DİERG yine, 2023 atama döneminde Kürtçe öğretmen kontenjanının yeterli sayıda yapılabilmesi için bölgedeki sendikalarının da Bakanlığa çağrıda bulunmasını önermişti.

2022 atama döneminde Kürtçe öğretmenliğine 3 kontenjan ayrılmıştı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu