Ortadoğu

Mazlum Kobane: “Rusya, Türkiye’nin Suriye’deki varlığını genişletmesine karşı”

Al-Monitor’dan Amberin Zaman’a a konuşan Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobane’ye göre, Türkiye’nin Suriye’ye önceki müdahalelerinde Türkiye ile uluslararası güçler arasında imzalanmış anlaşmalar yoktu ve Türkiye’nin müdahaleleri bu boşlukta gerçekleşti; oysa şimdi durum farklı: “Bana göre eğer Rusya’nın veya Amerika’nın onayı olmazsa Erdoğan böyle bir adam atmaz. Ve benim bildiğim kadarıyla herhangi onay söz konusu değil.”

Türkiye yeniden ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı bir operasyon düzenlemekten söz ediyor. Olası operasyonun zamanlaması ve yeri konusunda sürekli spekülasyon yapılıyor. ABD ve Rusya yeni bir operasyona sıcak bakmasa da içeride gittikçe sıkışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündemi değiştirmek için yeni bir saldırıyı göze alır mı? Kuraklık ve koronavirüs pandemisinin etkileriyle boğuşan Kuzeydoğu Suriye halkı Türkiye’nin drone saldırıları ve operasyon tehditleriyle iyice bunalmış vaziyette. Olumsuz ekonomik koşullar ve artan istikrarsızlık IŞİD’e yeniden filizlenme imkanı sunuyor. Öte yandan Türkiye’nin Irak Kürdistanı’nda PKK’ye yönelik kesintisiz operasyonları SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane’nin ABD ile birlikte aracılık ettiği Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasındaki müzakereleri sekteye uğrattı.

Bu puslu havada SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane ile karargâhında görüştük. Türkçe gerçekleşen ve netlik amacıyla hafif redaksiyondan geçen mülakatın tam metni şöyle:

Al-Monitor: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden Rojava’ya yönelik tehditlerde bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Rojava’ya yönelik yeni bir operasyon yapacağına dair her gün haberler çıkıyor. Sizce gerçekten böyle bir risk söz konusu mu?

Kobane: Erdoğan her saldırı öncesinde uluslararası güçlerden destek almak için uğraştı. Tehditler savurdu, şu anda da savuruyor, ısrar ediyor ve ısrar etmeye devam edecek.

Bence şimdi de bir operasyon için zemini hazırlamak istiyor. Ne var ki, bu kez mevcut durum eskiye kıyasla değişik. Dengeler değişik. Önceden Türkiye ve uluslararası güçlerle anlaşmalar yoktu; ne Serekaniye [Rasulayn] işgali sırasında ne de Afrin işgali sırasında. Ama şimdi iki tane anlaşma var. Erdoğan ve [Rusya Devlet Başkanı Vladimir] Putin arasındaki Soçi anlaşması. Bir de ABD ile Ankara anlaşması –eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in imzaladığı. Bana göre eğer Rusya’nın veya Amerika’nın onayı olmazsa Erdoğan böyle bir adam atmaz. Ve benim bildiğim kadarıyla herhangi onay söz konusu değil.

Al-Monitor: ABD ile Rusya size bu yönde teminat verdi mi?

Kobane: Doğru. ABD bize böyle bir güvence verdi. Resmi olarak bize söylendi. “Türkiye’nin herhangi bir saldırısına karşıyız ve kabul etmeyeceğiz” dendi. Görüştüğümüz ABD yetkilileri Kongre’nin Türkiye’ye yönelik devreye soktuğu yaptırımları da hatırlattılar. Son Erdoğan-Biden görüşmesinde de bize yönelik bir operasyonun kabul edilmeyeceği Türk tarafına iletilmiş.

Ruslar da bize bu yönde Türkiye ile herhangi bir anlaşmalarının olmadığını söylediler. Onların endişeleri ise Türkiye’nin direkt olarak değil, Türk ordusu yerine Türkiye’ye bağlı yerel güçlerin, yani Suriye Milli Ordusu çatısı altında faaliyet sürdüren silahlı grupların bize saldıracağı yönünde. Hatta bugün için tarih verdiler ama bugün de kazasız belasız geçti.

Al-Monitor: Nereye saldıracaklardı?

Kobane: Tel Rifat, Serekaniye ve Gire Spi [Tel Abyad] alanı. Dediğim gibi şu an Türkiye’nin saldırması bu koşullarda olası görünmüyor. Kaldı ki, Ruslar da Türkiye’ye bize yönelik bir saldırının kabul edilemeyeceğini söylediklerini bizlere bildirdiler. Fakat yani Türkiye’ye bağlı güçlerin ne yapacaklarını tam olarak kestiremiyorlar. Onların da herhangi bir saldırılarını kabul etmediklerini ifade ettiler. Ama pratikte ne denli engel olabilecekleri bir soru işareti.

Al-Monitor: O halde Amerika’dan farklı bir yerde duruyor gibi?

Kobane: Hayır. Bu çok önemli bir konu ve doğru anlaşılması lazım. Ruslar böyle bir şeye müsaade etmeyeceklerini fakat buna rağmen Türkiye’nin onayı dışında bu grupların bize saldırabileceklerini ifade ettiler. Fakat bizce Türkiye direkt bu işe girmezse Türkiye’ye bağlı güçler böyle bir operasyon yapamazlar.

Yazının devamı:https://serbestiyet.com/haberler/mazlum-kobane-rusya-turkiyenin-suriyedeki-varligini-genisletmesine-karsi-74826/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu