Bilim & Teknoloji

Apple’ın ilk bilgisayarı rekor fiyata satıldı

ABD’li teknoloji şirketi Apple’ın 45 yıl önce ürettiği ilk bilgisayar, bir müzayedede 400 bin dolara(yaklaşık 3 milyon 910 bin lira) alıcı buldu. Sadece 200 adet üretilen,nadir bulunan bilgisayarın kasası Hawai koa ahşabından yapıldı.

ŞİMDİYE KADAR İKİ SAHİBİ OLDU

BBC’nin haberine göre bununla birlikte,  satışı gerçekleştiren California’daki John Moran Müzayede Evi, bilgisayarın şimdiye kadar sadece iki sahibinin bulunduğunu açıkladı. Buna göre bilgisayarın ilk sahibi olan bir profesör, Apple-1’i bir öğrencisine 650 dolara sattı.Açık artırmada satılan orijinal bilgisayarın yanında kullanma kılavuzu bulunan 2 kaset ve Apple yazılımı da verildi.

Apple'ın ilk bilgisayarı rekor fiyata satıldı - 5

Apple şirketinin kurucuları Steve Wozniak ve Steve Jobs tarafından 1976 yılında üretilen orijinal Apple bilgisayar, ABD’de 400 bin dolara satıldı. Sadece 200 adet üretilen ve halen çalışan “Apple 1” bilgisayarı, California’daki John Moran Auctioneers açık artırma evindeki müzayedede alıcı buldu.

Apple'ın ilk bilgisayarı rekor fiyata satıldı - 6

Apple, Steve Wozniak, Steve Jobs ve Ronald Wayne tarafından 1 Nisan 1976’da California’da bir garajda kurmuştu. Jobs ve Wozniak şirketin ilk yıllarında Apple 1 bilgisayarının üretimini finanse etmek için bazı şahsi eşyalarını satmak zorunda kalmıştı.

DÜNYADA ÇALIŞAN SADECE 20 TANE APPLE-1 KALDI

1976’da, Wozniak’ın tekrar eden sayıları sevmesi nedeniyle makineler 666,66 dolara (yaklaşık 6 bin 500 lira) satıldı.

Dünyada şu anda bu şekilde çalışabilen yaklaşık 20 bilgisayar olduğuna inanılıyor.

Açık artırmada satılan makine, en yüksek hasılat yapan Apple 1 bilgisayarı değil. 2014 yılında bir diğer Apple 1 bilgisayarı New York’ta müzayedede 905 bin dolara (yaklaşık 8 milyon 847 bin lira) satılmıştı.

Apple'ın ilk bilgisayarı rekor fiyata satıldı - 9

Öte yandan, temelleri 1976’da bu bilgisayarla atılmış olan Apple’ın piyasa değeri şu anda 2,4 trilyon doların üzerinde bulunuyor.

Apple'ın ilk bilgisayarı rekor fiyata satıldı - 11

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu