Dünya

Lavrov: Ukrayna’nın tarafsız statüsü sağlanırsa operasyon sonlanabilir

Rusya Dışişleri Bakanı, Ukrayna’ya saldırıların “Ukrayna’nın tarafsız statüsü ve güvenliğinin garantilerini içeren kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla sona erebileceğini” savundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna krizinin “Ukrayna’nın tarafsızlık statüsü ile ilgili kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla sona ermesini umduğunu” belirtti.

Sputnik’in haberine göre, “Rusya Liderleri” isimli etkinliğin kapanış bölümünde konuşan Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarıyla ilgili “Bu operasyonu gerçekleştirmekten başka çaresi kalmadığını, bu şekilde Batı’nın Rus karşıtı projesini bozmayı başardıklarını” ifade etti. Lavrov, “Operasyonun güvenlik konuları, Ukrayna’nın tarafsız statüsü ve güvenliğinin garantileri şeklinde sıraladığım konularda kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla sona ermesini umuyorum” dedi.

‘BATI’YLA İŞBİRLİĞİNE HAZIRDIK, NE YAZIK Kİ İŞE YARAMADI’

Rusya’nın Batı ile müttefik olarak dahi işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyleyen Lavrov,  “Putin’in yönetiminin başlarından yani 2000’lerin başından itibaren Batı’ya karşı açıktık, çeşitli şekillerde, hatta Başkanımızın müttefikliğe yakın olarak tanımladığı şekillerde dahi işbirliği yapmaya hazırdık. Ne yazık ki bu işe yaramadı. Biz her zaman her türlü soruna diplomatik çözümden yana olduk” diye konuştu. 

‘AMERİKALILAR UKRAYNA’NIN TALEPLERİMİZİ KABUL ETMESİNE İZİN VERMİYOR’

Ukrayna’yla Rusya arasında devam eden müzakerelerle ilgili de konuşan Lavrov, şunları söyledi: “Ukrayna delegasyonu önce müzakerelere müzakere olsun diye başlasa da daha sonra belli bir diyalog gelişti, ancak birilerinin, büyük bir olasılıkla Amerikalıların, Ukrayna delegasyonunun sürekli olarak elinden tuttuğu ve bana göre kesinlikle asgari düzeyde olan taleplerimizi kabul etmelerine izin vermediği hissi var.”

Rus bakan, “Batılı ülkeler de dahil olmak üzere, tüm ülkelerle işbirliğine elbette açık olmaya devam ediyoruz. Gerçi Batı’nın bu şekilde davrandığı koşullarda biz herhangi bir girişimde bulunmak niyetinde değiliz, kendilerinin içine girdikleri çıkmazdan nasıl çıkacaklar bakalım” diye konuştu.

‘MOSKOVA-PEKİN İLİŞKİLERİ EŞİ GÖRÜLMEMİŞ DÜZEYDE’

Çin ve Rusya arasındaki etkileşimin güçleneceğini de savunan Lavrov, “Şimdi elbette bu işbirliğinin güçleneceğini düşünüyorum, zira Batı’nın uluslararası sistemin dayandığı tüm temelleri büyük ölçüde sarstığı koşullarda iki büyük devlet olarak bu dünyada nasıl devam etmemiz gerektiğini düşünmeliyiz” dedi; Moskova ve Pekin arasındaki ilişkilerin “geleneksel müttefik ilişkilerini bile geride bırakarak eşi görülmemiş yüksek seviyeye ulaştığını” belirtti.(DIŞ HABERLER)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu