Connect with us

Politika

AK Parti heyeti Erbil’de temaslarda bulundu

AK Parti Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcı Afif Demirkıran başkanlığında bir heyet Erbil’de Vali Omid Xoşnav ve Merkez Kaymakamı Nebez Abdulhamit ile görüştü. Heyetin görüşmelere esnasında İran’ın saldırısını kınadığı bildirildi.

AK Parti 23 ve 24 Dönem Siirt Milletvekili ve Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcı Afif Demirkıran, 22. Dönem Hakkari eski Milletvekili Fehmi Öztunç ve Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan’dan oluşan bir heyet bugün başkent Erbil’e geldi.

Heyet, Erbil Valisi Omid Xoşnav, Vali Yardımcısı Ekrem Ahmed ve Merkez Kaymakamı Nebez Abdulhamit ile görüştü.

Rûdaw’a konuşan Kaymakam Nebez Abdulhamit, görüşmede Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığını söyledi.

Abdulhamit, “Kürdistan Bölgesi’de çok sayıda Türkiye’den şirket çalışıyor. Konuk heyet buradaki çalışmalar için kendilerine kolaylık sağlanmasını istedi. Biz de aynı şekilde Kürt tüccarlara Türkiye’de aynı kolaylığın sağlanmasını istedik” dedi.

Abdulhamit, görüşme esnasında İran’ın başkent Erbil’e yönelik füze saldırısının da gündeme geldiğini ve konuk heyetin “saldırıyı kınadığını” dile getirdi.

Erbil Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasında ticaret, sanayi, üretim ve insani işbirliği konuları ele alındı.

Görüşmede ayrıca Irak’taki genel durum, parlamento seçimleri ve yeni hükumet çalışmaları da gündeme geldi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir