Makaleler

Kürtlerin Avrupa’daki durumu

Türkiye’deki önemli sayıda Kürt vatandaşı, siyasi faaliyetler nedeniyle hükümetin üzerlerindeki baskının yüksek olduğu dönemlerde Avrupa’ya kaçmayı tercih etti. Resmi olmayan istatistiklere göre, Kürt göçmenlerin çoğu Almanya’da yaşıyor ve bunların daha az bir kısmı Hollanda, İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi ülkelerde yaşıyor. Bu ülkelerde yaşayan Kürt sivil ve siyasi aktivistler, birçok kampanya ve protestoda Türkiye’nin politikalarına karşı olduklarını her zaman dile getirdiler. Almanya gibi Türkiye ile iyi ilişkileri olan ve daha fazla Kürt’ün bulunduğu bu ülkelerin bazılarında PKK ve Suriye Kürt güçleri gibi bazı Kürt gruplarının faaliyetleri ve sembolleri yasaklandı.

Kurdpress Haber Ajansı, Avrupa’daki Kürtlerin durumunu araştırmak için Almanya Postdam Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Profesör Bridget Aman ile röportaj yaptı. Röportajda Aman görüşlerini şöyle aktarıyor:

Almanya ve Avrupa’daki belirli vatandaşların sayısını belirlemek için belirli bileşenlerin olmaması nedeniyle, tam olarak nasıl olduğunu söylemek mümkün değil Almanya ve Avrupa’da birçok Kürt vatandaşı yaşıyor.

Kürt olmanın dil, benlik kavramı ve kendini tanımlama ile açıklanabileceğini açıkladı. Dolayısıyla Avrupa’daki Kürt vatandaşlarının sayısını bu bileşenlere göre belirlemek mümkün değildir. Kanımca, bu tür açıklamalar gerekli değil,çünkü arzu ettikleri konumu ilerletmek için onlara ihtiyaç duymuyorlar. Unutulmamalıdır ki nüfusu Kürdistan nüfusundan çok daha az olan ülkeler vardır.

Dr. Aman sözlerine şöyle devam etti: “Vatandaş sayısının belirlenmesi göçmen Kürtler için daha geçerli çünkü göçte kimlik değişikliği konusu gündeme geliyor ve pek çok kişi kendini vatandaşlık ile tanımlamıyor. Aslında ikinci, üçüncü ve dördüncü kuşak Kürt göçmenlerin büyük bir kısmı, belirli bir grubun özellikleri çemberi içinde değerlendirilmekten korkmaktadır. Bu nedenle Avrupa’da ve Almanya’da tam olarak kaç Kürt yaşadığını söyleyemem.

Suriye Kürt güçlerinin Avrupa ve Almanya’daki faaliyetlerinin yasaklanması

Postdam Üniversitesi profesörü, bazı Kürt grupların Avrupa ve Almanya’da yasaklanmasıyla ilgili şunları söyledi: Almanya’da PKK ve Suriye Kürt güçlerine destek yüksek. Bu Kürt gruplarla ilgili hem Kürt çevrelerinin içinde hem de dışında çok sayıda eleştirinin olduğunu da belirtmek gerekir. Şahsen bu iki çalışma grubunun faaliyetlerini yasaklamanın modası geçmiş ve anlamsız olduğuna inanıyorum. Örneğin Almanya’da ypg’yi yasaklayarak bir engel oluşturmak mümkün değil . Onlarca yıldır hiçbir terör eylemi olmadı ve önemli sayıda insan PKK ile bağlantıları nedeniyle siyasi sığınma aldı. Bunun nedeni kamuoyunda tartışma olmamasıdır çünkü insanlar Türkiye’de görüşlerini açıkça ifade etmenin sonuçlarından korkarlar.

Batı ve Avrupa’nın Kürtlere Bakışı

Batı’nın özellikle Avrupa’nın Kürtlere verdiği destekle ilgili olarak Dr. Aman şunları ekledi: ”Genel olarak Kürtlere destek çok ama öte yandan Kürtler hakkında Avrupa ve Amerika çok fazla bilgi ve bilgi yok. Bu konudaki en büyük yanlış anlama, Kürtlerin aynı olduğunu düşünmeleridir. Yeryüzündeki hiçbir grup tek tip değildir; Bu grubun bağımsız bir varlığı olup olmadığı. Örneğin, İran, Almanya ve Nepal’in demografik bileşimine bakın. Farklı ülkelerdeki Kürtlerle uğraşmak farklı ve bence haksızlık”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu