Politika

Ahmet Türk: ‘Ortada bir sorun yok, Edirne ve Kandıra’daki arkadaşlarımızı ziyaret edeceğiz’

Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Sırrı Süreyya Önder’in Kandıra ve Edirne Cezaevleri’ndeki tutuklu siyasetçilerle görüşmek için yaptığı başvuru bugün basında yer aldı. Demirtaş ve HDP arasında olduğu iddia edilen gerginlik için gittikleri yönündeki yorumlara “Bazıları bunu büyütmeye çalışıyor” şeklinde yanıt verildi.

HDP’li Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Önder ve Sırrı Sakık, Kandıra ve Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan siyasetçileri ziyaret etmek için 3 ay önce Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Ancak bakanlığın açık görüşe izin vermemesi üzerine HDP’li siyasetçiler kapalı görüşü kabul etmedi. HDP’liler yeniden görüş başvurusunda bulundu. Bu başvuruya ise henüz yanıt verilmiş değil.

Gazete Karınca’ya konuşan HDP’li Ahmet Türk, müracaatın yeni olduğunu belirterek, şunları söyledi;

3 ay önce de Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Açık görüş izni verilmediği için gidemedik. Şimdi de böyle bir teşebbüsümüz oldu, izin verip vermeyecekleri de belli değil.

‘Bazıları bunu büyütmeye çalışıyor’

Demirtaş ve HDP arasında olduğu iddia edilen gerginlik için gittikleri yönündeki yorumlara da tepki gösteren Ahmet Türk, şunları dile getirdi:

‘’Ayrıca problem için de gitmiyoruz. Sadece uzun süredir hem Kandıra’daki arkadaşları hem de Selahattin bey ve Selçuk beyi ziyaret etmek için gideceğiz. Ortada bir problem yok. Şimdi basın, bazıları bunu büyütmeye çalışıyorlar.

Selahattin beyle partiyi karşı karşıya getirmeye yönelik bir oyun var. Biz bu oyunlarla ilgili gitmiyoruz, sadece arkadaşımız olduğu için geçmişten beri bir hukukumuz olduğu için bir ziyaret talebimiz vardı. Ziyaret bugün değil daha önce kararlaştırdığımız fakat gidemediğimiz bir ziyaret. Şu anda da gidip gitmeyeceğimiz de belli değil. Sadece başvuruda bulunduk, o konuda kapalı görüş deyince biz de vazgeçtik.’’

‘Ne sorunu ne de herhangi bir şeyi tartışmaya gidiyoruz’

Ortada bir sorun olmadığını söyleyen Ahmet Türk, “Ne sorunu ne de herhangi bir şeyi tartışmaya gidiyoruz. Sadece bir görüşmedir. Uzun süredir göremediğimiz arkadaşlarımızı görmek çalışıyoruz” dedi.

Esas amaçlarının sağlık sorunları bulunan tutuklu siyasetçiler Aysel Tuğluk ve Gültan Kışanak’ı ziyaret olduğunu da kaydeden Türk, “Diğer arkadaşları uzun süredir göremedik, bir türlü gidemiyoruz, izin vermiyorlar” dedi.

HDP ve Demirtaş arasında görüş ayrılıkları olduğu yönündeki iddialara ilişkin de konuşan Türk, “Siyasetten bir şey getirmez” dedi.

Saymaz ve Erkin köşesine taşımıştı

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında konuyu gündeme getirmişti. Mersin’deki saldırısı sonrasında HDP ile Demirtaş arasında iplerin gerildiğini belirten Saymaz, şunları ifade etti:

HDP’nin aksakallıları sayılan Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Sırrı Süreyya Önder’in Demirtaş ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvurduğunu öğrendim. Bakanlık kapalı görüşe izin verdiği için görüşme gerçekleşmedi. Heyet açık görüş yapmak için temaslarını sürüyor. Heyetin Demirtaş ile HDP arasındaki gerginliğin yumuşaması için rol alacağını öğrendim.

Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin de bugünkü köşesinde “Uzatmadan yazayım: PKK-HDP-Selahattin Demirtaş üçgeninde ciddi kırılmalar yaşanıyor. Medya yoluyla verilen mesajların satır aralarındaki şifreleri çözebiliyorsunuz” diye yazmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu