Ortadoğu

Kürtçe’nin tüm Irak okullarında okutulması için girişim

Irak Parlamentosu Eğitim Komisyonu üyesi Necwa Hamid, ‘Kürtçe bazı okullarda öğretmen yetersizliğinden dolayı tam olarak öğretilmiyor ve müfredatta yer almıyor” dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi Kerkük Milletvekili olan Necwa Hamid, Eğitim Konseyi’ndeki Kürt temsilcisi olarak, Kürtçe’yi Arapça ve İngilizce’nin yanı sıra ilkokuldan ortaokula kadar ana ders olarak öğretmek için bir proje sunmayı planladığını söyleyerek “Kürtçe bazı okullarda öğretmen yetersizliğinden dolayı tam olarak öğretilmiyor ve müfredatta yer almıyor” dedi.

Hamid, Irak Parlamentosu Eğitim Komisyonu üyeleri ile Kürtçe dersi fikrinin tartışıldığını ve diğer üyelerin bu öneriyi memnuniyetle karşıladıklarını, bu nedenle parlamento tatilinin bitiminden sonra hazırlıklar yapacaklarını ve Meclis’e resmi bir mektup yazacaklarını söyleyerek, söz konusu ders için Irak Eğitim Bakanlığı’nın müfredat ve öğretmen hazırlığında bulunması gerektiğini söyledi.

Irak Anayasası’nın 4. maddesine göre Arapça ve Kürtçe ülkenin iki resmi dili. Irak anayasasına göre bütün çocuklar ana dillerinde eğitim kurumlarında eğitim alma hakkına sahip bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu