Ortadoğu

Kürt yetkili, 10 bin kişinin Sincar’dan kaçtığını söyledi

 Irak’ın Kürdistan bölgesinden bir yetkili, Irak ordusu ile PKK bağlı Ezidi savaşçılar arasındaki çatışmalardan 10 binden fazla kişinin kaçtığını söyledi.

Son rakam, bölgeden bir yetkilinin Salı günü ulaştığını bildirdiği 4.000’in iki katından fazla.

Ezidiler, 2014 yılında DAEŞ tarafından katledilen, Kürtçe konuşan, Arap olmayan, Müslüman olmayan bir azınlıktır.

Ezidi azınlığın merkezi olan ve güvenlik güçleri ile ayrılıkçı PKK’ya bağlı yerel savaşçılar arasında sık sık çatışmalara sahne olan Sincar’ın kuzey bölgesinde Pazartesi günü çıkan çatışmalarda bir Irak askeri öldü.

Kriz müdahalesinden sorumlu yetkili Dayane Hamo, son çatışmaların “aileleri Kürdistan bölgesine kaçmaya zorladığını” ve birçoğunun Dohuk eyaletine yöneldiğini söyledi.

Hamo, “Üç gün içinde sayıları 1.711 aileye ve 10.261 kişiye ulaştı” diyen Hamo, kendilerine bir hafta yetecek kadar yiyecek ve diğer malzemeler verildiğini de sözlerine ekledi.

En son çatışmalar Pazar günü başladı ve her iki taraf da bunu başlatmak için diğerini suçladı. Üst düzey bir Irak ordusu yetkilisi, çatışmaların bir düzine Ezidi savaşçının hayatına mal olduğunu söyledi.

Ordu, Ezidi ve PKK savaşçılarının geri çekilmesi için Bağdat ile Kürdistan bölgesi arasında varılan anlaşmayı uygulamaya çalışıyor.

Sincar bölgesi de PKK’nın arka üslerine yönelik Türk hava saldırılarının hedefi oldu. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu