Dünya

ABD’de bir ilk! Beyaz Saray’a eşcinsel siyahi sözcü

ABD Başkanı Joe Biden, Karine Jean-Pierre’in Beyaz Saray Sözcüsü olarak atandığını duyurdu. Böylelikle, Beyaz Saray’da ilk kez siyahi ve eşcinsel olduğunu saklamayan bir kadın Sözcü olarak görev yapacak.

Beyaz Saray’ın şu andaki Sözcüsü Jen Psaki 13 Mayıs’ta görevinden ayrılacak. Karine Jean-Pierre daha önce Sözcü Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Biden yaptığı yazılı açıklamada, Jean-Pierre’in “bu zor görev için gereken deneyim, yetenek ve dürüstlüğe sahip olduğunu” vurgulayarak, yeni sözcünün “Amerikan halkı adına Biden-Harris yönetiminin çalışmalarıyla ilgili iletişim faaliyetlerini yürütmede öncü rol oynamaya devam edeceğini” belirtti.

Jean-Pierre daha önce Biden’ın 2020 seçimleri kampanyasında görev yapmış ve eski Başkan Barack Obama döneminde de Beyaz Saray’da hizmet vermişti.

Daha önce Beyaz Saray’da Obama ile de çalıştı

Daha önce Barack Obama döneminde de Beyaz Saray’da halkla ilişkiler sorumlusu olarak farklı bir görevde bulunan Jean-Pierre, eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump yönetimi sırasındaki çalkantılı dönemin ardından medyayla ilişkileri düzeltmek amacıyla Biden tarafından Beyaz Saray sözcüsü olarak atanmıştı.

Biden, daha önceki bir açıklamasında ABD’nin çok farklı etnik yapısının ülke yönetiminde daha etkili bir şekilde temsil edileceği vaadinde bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu