Yaşam

Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak kansere yakalandı

 Halkın Emek Partisi (HEP) eski milletvekili Mahmut Alınak’ın kansere yakalandığı belirtildi.

Mahmut Alınak’ın oğlu Avukat Abdi Bişar Alınak, haberi Twitter’dan açıkladı.

Alınak, paylaşımında, “Sevgili babacım. Az evvel öğrendim kanser bulaşmış baş eğmeyen bedenine… Yazmayayım dedim ama ilk aklıma gelen yine seni tutuklamak isterlerse kanser hastası babamı tutuklayamazsınız savunması… Sonra nicelerimiz hasta olmasına rağmen hala mapus dedim utandım. Bunu da aşarız” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/avBisarAlinak/status/1461793691497029632?s=20

1952 yılında dünyaya gelen Avukat olan Mahmut Alınak,1987 genel seçimlerinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) Kars adayı olarak TBMM’ye girme hakkı kazandı. Dört yıl sonraki erken genel seçimlerinde ise Halkın Emek Partisi (HEP) ile SHP ittifakının Şırnak adayı olarak seçimi kazandı. Daha sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars İl Başkanlığı görevini yürüttü.

Değişik gazetelerde yazarlık yapan,10’a yakın kitap yayımlayan ve serbest avukat olarak çalışan Mahmut Alınak, 5 Ocak 2007’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği Kürtçe mektup yüzünden Siyasi Partiler yasasındaki “Türkçeden başka dil kullanmak” yasağına muhalefetten 6 ay hapis cezası aldı. Ceza, 2010’da Yargıtay 7. Ceza dairesi tarafından bozuldu.

2011 yılının Aralık ayında KCK soruşturması kapsamında tutuklanan Alınak, cezaevinde iki roman yazdı. Kandıra Cezaevinde bir süre tutuklu kaldıktan sonra 18 Temmuz 2012 tarihinde tahliye edildi.

Siyasetçi yazar Mahmut Alınak, 17 Şubat 2020’de çıkarıldığı mahkemece, “devletin birliğini bozmak” iddiasıyla tutuklandı. 13 Mayıs’ta görülen ilk duruşmada tahliye edilen Alınak, 4 ay ev hapsinde tutuldu.

Bir röportajında şöyle demişti:

“Maalesef Kürt siyasetinde de ciddi bir değişim olmadı, gelişemedi”, “Bu süre içerisinde Kürtler de çok zulüm gördü. Siyasi tecrübemiz çok ama eğer hakkını verebilseydik, devlet Kürtlere karşı bu kadar ileri gidemezdi. Kürt siyaseti AKP-MHP siyasetine geri adım attıracak projeler geliştiremedi. Bu konuda yetersizlikler vardır” diye konuştu.

Alınak, “Bunu belirtirken sadece HDP’yi kastetmiyorum. Diğer Kürt partileri de var. Kendimi de katarak söylüyorum, Kürt siyaseti ve siyasetçileri tarihi rollerini oynayamadı. Rolümüzü oynayabilseydik, sivil siyasetimizi etkili bir şekilde yapabilseydik bugün bu durumda olmazdık. Şunu diyorum, çok tecrübemiz var, eğer biz sivil siyaseti etkili geliştirebilseydik Mahatma Gandi’den daha etkili olabilir, sistemini zorbalığına geri adım attırabilirdik” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu