Kültür & Sanat

Kürt müziğinin içinden dünyaya açılan pencere: ‘Xewnger’

Şiyar Ayaz, yaptığı müziği geleneksel Kürt müziğinin içinde görmese de bu müziğin içine doğmuş. Hem icracılık deneyimi, hem de konservatuar eğitimi müzikal kimliğinin oluşumunda etkili olmuş bir Kürt sanatçı.

2012 yılında Ege Üniversitesi Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünden mezun olan Şiyar Ayaz, ilk solo single çalışması olan ‘Egîd’i 2008 yılında yayınladı. İkinci single’ında söz ve müziği İlkay Akkaya’ya ait olan ‘Çu’ şarkısını Kürtçeye çevirip kendi yorumuyla 2020 yılının Aralık ayında dinleyicilerle buluşturdu.

Sanatçı birçok müzikal çalışmanın yanında on yılı aşkın bir zamandan beri müzik öğretmenliği yapmaktadır.

2021’in Nisan ayında çalışmalarına başladığı Xewnger albümünü, efsanevi Kürt rock grubu Koma Rewşen’in solisti Harun Elki ile yaptı. Albümde yer alan ve aynı zamanda Harun Elki’ye ait olan ‘Karxezale’ şarkısını orjinal rock halinden farklı olarak elektronik swing formuyla yorumladı. İlk klibi albüme ismini veren ‘Xewnger’ şarkısına yaptı. Albümde söz ve müziği kendisine ait olan ‘Rojbuna Te Piroz Be’ şarkısını eşi Melek Meng. Ayaz seslendirdi.

Müzikal birikimini Xewnger albümüne yansıtan sanatçı ‘sınırların gittikçe yok olduğu dünyada müzik yaparken sınırları zorlamak lazım’ fikrini benimsediğinden, sound oluştururken birçok müzik türünden beslenmiştir.

Şiyar Ayaz, yaptığı müziği geleneksel Kürt müziğinin içinde görmese de bu müziğin içine doğmuş. Hem uzun yıllar bu müziği de içeren icracılık deneyimi, hem de konservatuar eğitimi müzikal kimliğinin oluşumunda etkili olmuş. Dengbejlerden, Kürt halk şarkılarını yorumlayan grup ve sanatçılara, oradan Batı sazları ve formlarıyla müzik yapan Ciwan Haco’ya ve Koma Wetan’a geniş bir müzikal ailenin izleğini sürmüş.

Her şeyin hızla tükendiği bu zamanda şarkıların, şiirlerin kalıcı olanını arıyoruz.Hayatımızın içinde şarkılarımız da bizimle birlikte yaşıyor. ‘Xewnger’, kalıcı olmaya aday şarkılarla örülü bir albüm olmuş.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu