Politika

AYM üyeliğine AK Parti’de siyaset yapmış aday: HDP’yi kapatma davası açısından kritik

Muhalif baroların organize olamaması sonucu, AYM üyeliği için TBMM’ye sunulacak aday listesine birinci sıradan giren Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar’ın Cumhur İttifakı’nın oylarıyla AYM üyesi seçilmesi bekleniyor. İktidara yakın tutum alan 9 üyenin bulunduğu AYM’de parti kapatma için 10 oy gerekiyor. Yeni seçilecek üyenin HDP’yle ilgili kapatma davası açısından kritik önemi var. Daha önce AK Parti Çorum il başkan yardımcılığı yapan ve AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Yaşar’ın HDP’yi hedef alan sosyal medya paylaşımı var.

TBMM’nin Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için  serbest avukatlar arasından seçeceği 3 aday, baro başkanlarının oylarıyla belirlendi.

Oylama sonucunda 18 oy alan Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, 13 oy alan Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan Bilal ve 11 oy alan Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan TBMM’ye sunulacak üç aday oldu.

Daha önce AK Parti Çorum il başkan yardımcılığı yapan ve AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar’ın, TBMM’de Cumhur İttifakı’nın oylarıyla AYM üyeliğine seçileceği düşünülüyor.

Yeni üye, 31 Ocak’ta yaş haddinden emekliye ayrılacak AYM üyesi Celal Mümtaz Akıncı’nın yerine göreve başlayacak.

Muhalif isimlerin büyük çoğunlukta olduğu baro başkanlarının katıldığı oylamadan böyle bir sonucun çıkması, muhalif baroların organize olamamasına bağlanıyor.  

Yaşar’ın 2014’te HDP’yi hedef aldığı paylaşımı var

AYM üyeliği için TBMM’ye sunulacak aday listesine birinci sıradan giren Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar’ın sosyal medya hesabında, 2014’te HDP’yi hedef aldığı bir paylaşımı var.

Yaşar’ın 2020’de de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+’ları hedef alan hutbesine destek veren bir videosu da bulunuyor.

Kenan Yaşar, Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunan Ankara Barosu’nun açıklamasını “DİB hutbesinden rahatsız olanlar, cehalet ve sapkınlık içinde bulunup her fırsatta milletin değerlerine ve İslam’a olan düşmanlığını necaset dolu zihinlerinden ortaya dökenlerdir” sözleriyle hedef almıştı.

Kapatma davası için kritik önemde

Yeni üyenin Cumhur İttifakı’na yakın bir isim olup olmaması, AYM’deki denge ve HDP’ye yönelik parti kapatma süreci açısından büyük önem taşıyor.

15 üyesi bulunan AYM’nin kararlarında iktidarla uyumlu tutum alan 9 üye ve Başkan Zühtü Arslan’ın da aralarında bulunduğu diğer 6 üye olmak üzere iki farklı eğilimin var olduğu dikkat çekiyor.

Ay sonunda emekli olacak AYM üyesi Celal Mümtaz Akıncı da iktidara yakın olmayan 6 isim arasındaydı.

Yerine seçilecek üyenin iktidara yakın bir isim olması durumunda AYM’de denge 10’a 5 şeklinde değişecek ve böylece iktidara yakın üyeler 3’te 2 çoğunluğa ulaşacak.

Parti kapatma kararı için 3’te 2 çoğunluk gerekiyor. Bu durumda yeni üyenin tavrının tayin edici bir önemi olacak.

Feyzioğlu ikisini tebrik etti, birini etmedi

Öte yandan eski Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda seçilen adaylardan Yaşar ve Göğebakan’ı tebrik ederken, seçilen tek kadın aday olan Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan Bilal’i tebrik etmemesi dikkat çekti.(Serbestiyet)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu