Yaşam

Kürt kadınları Diyarbakır sokaklarında karanfil dağıttı

HAK-PAR Amed Kadın Komisyonu,Yekitiya Jinen Kürt Kadın Platformu ve Kürt Demokrat Parti’li kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında dün (06.03.2022) HAK-PAR Amed il binasında kahvaltılı bir basın toplantısı gerçekleştirdiler.

Yapılan basın açıklamasında Kürt kadınlarının en temel hakları olan ana dilinde ifade özgürlüğünün olmadığı ve ana dilinde eğitim almadıkları için çocuklarıyla iletişimlerinde kesintiye uğradıkları, başta hastaneler olmak üzere tüm kamu kurumlarında hizmetlere erişimlerinin olmadığı vurgulandı.

Basın açıklamasının devamında, insan olmaktan kaynaklı tam bir eşitlik elde edilinceye kadar, mücadeleye devam edecekleri ifade edildi. Kadınlar basın açıklamasının ardından Diyarbakır sokaklarında halka karanfil dağıttılar.

Ortadoğu’da hem Kürt hem de kadın olmak zor iken, Kürt kadını olarak yaşamanın ne demek olduğunu hissetmek cidden empati olgusunun gücünün yetemeyeceği bir anlam olayı bence. Gerçekten Kürt kadını olmadan, bunu anlayıp hissedebilmek pek de kolay olmayan çetrefilli bir yol. 

Kadınlar tam eşitlik karşında birçok engelle karşılaşmaktayken, bu durum Kürt kadınlarınıa bir de etnik ve dilsel kimliklerine karşı olan önyargılarla daha da kötüleşmiştir.

İşte bu yüzden anadilde eğitim yaygınlaştırılmalı. Hepimizde biliyoruz ki başka bir dil bilmeyen anne çocuğuyla nasıl iletişim kuracak nasıl anlaşacaklar.8 Mart Dünya Kadınlar gününde yine temennilerde bulunalım ve HAK-PAR Amed Kadın Komisyonu, Yekitiya Jinen Kürt Kadın Platformu ve Kürt Demokrat Parti’li kadınlarında dediği gibi tam bir eşitlik elde edinceye kadar mücadeleye devam…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu