Ortadoğu

Kürt Araştırmacı: PKK, Kürdistan Bölgesi’ne karşı düşmanların sopası haline gelmiş

Rojava Kürdistanı Araştırmacılarından Ebdulrehman Kilo yaptığı açıklamada, Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) Kürdistan Bölgesi’ne karşı düşmanların elinde bir sopa haline geldiğini belirtti.

Konuya ilişkin Basnews’e açıklamalarda bulunan Ebdulrehman Kilo, PKK yöneticilerinin çok defa açıkça Suriyeli yöneticiler, İran Pasdarları ve Haşdi Şabi ile ilişkilerinin olduğunu, Türkiye sınırlarını da savunduklarını dile getirdiklerini ifade etti.

Ebdulrehman Kilo açıklamasında, Kürdistan Bölgesi ile komşu bir ülke arasında her problem yaşandığında PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tehditlerini arttırdığını belirterek, bunun da açıkça PKK’nin İran’ın, Türkiye’nin, Suriye’nin ve Irak’ın elindeki tehdit sopası olduğunun ispatı olduğunu dile getirdi.

Rusya ile Ukrayna arasında başlayab savaşın yeni siyasal dengeler yarattığına dikkat çeken Kilo açıklamasının devamında, Rusya İstihbaratının İran Pasdarları ile yeni bir stratejiyi hayata geçirdiklerini, pasdarların da PKK ve farklı bazı silahlı grupları bu strateji temelinde görevlendirdiğini söyledi.

PKK’nin tehditlerinin Kürdistan Demokrat Partisi’ne (PDK) yönelik olmadığına aksine bir bütün Kürdistan Bölgesi’ne karşı olduğuna vurgu yapan Ebdulrehman Kilo, bu görevi PKK’ye İran Pasdarlarının verdiğini belirtti.

Araştırmacı Kilo açıklamasının sonunda, İran ve ABD’nin Tahran’ın atom programı konusunda anlaşma sağlamadıkları sürece İran’ın PKK ve benzeri örgütleri sürekli olarak kullanacağına dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu