Dünya

ABD ve NATO’dan Bucha tepkisi: Avrupa’da on yıllardır görülmeyen bir vahşet

Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki kasabalarda sivillerin infaz edildiğine ilişkilerin görüntülerin yayınlanmasının ardından ABD ve NATO’dan Rusya ordusunu hedef alan açıklamalar yapıldı.

 Rusya ordusunun Kiev yakınlarındaki İrpin ve Bucha kasabasında sivilleri infaz ettiğine ilişkin suçlamalarla ilgili ABD ve NATO’dan açıklamalar yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, söz konusu görüntülerle ilgili “yumruk etkisi” tanımı kullanırken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise “Bu, Avrupa’da on yıllardır görülmeyen bir vahşet” ifadelerini kullandı.

‘BU SAVAŞI DURDURMAK PUTİN’İN SORUMLULUĞUNDA’

The Guardian‘ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Blinken konuya ilişkin açıklamasında “Buna duyarsız kalamayız ve normalleştiremeyiz. Rus birliklerinin savaş suçu işlediğini belgelemek için çalışıyoruz” dedi. NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg ise “Bu, Avrupa’da on yıllardır görülmeyen korkunç bir vahşet. Sivillerin hedef alınması ve öldürülmesi asla kabul edilemez” açıklaması yaptı. Stoltenberg, “Artık bu savaşı durdurmak Putin’in sorumluluğunda” dedi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bucha kentindeki sivil ölümlerin “kabul edilemez” olduğunu söyledi. Stoltenberg, ölümlerin “Avrupa’da on yıllardır görülmeyen sivillere karşı bir vahşet” olduğunu ve bunun “bu savaşın sona ermesi gerektiğinin öneminin altını çizdiğini” söyledi. Stoltenberg gibi pek çok lider de, başkent Kiev yakınlarındaki şehirlerden geri çekilen Rus birliklerinin ardından tanık olunan görüntüleri kınadı. Rusya’nın Bucha’dan çekilmesinin ardından sivil giyimli insanlara ait cesetlerin olduğuna dair pek çok haber geldi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu