Yaşam

Kürdistan paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Elazığ Fırat Üniversitesinde araştırma görevlisi Hifzullah Kutum tutuklandı.

Elazığ’da bulanan Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sosyal medya hesabından yaptığı “Şoreşa İlone hemu Kurdan piroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı gerekçesiyle rektörlük tarafından açığa alınan Kutum dün sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Kutum, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan Kutum tutuklandı.

Kutum’un tutuklanmasına sanal medya hesabından tepki gösteren Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Bir tweet nedeniyle tutuklama olur mu? Aslında olmaması gerekir. Ama Kürdistan yazarsanız tutuklanırsınız. Fırat Üniversitesi’nde akademisyen olan Hifzullah Kutum tweet nedeniyle tutuklandı. Söylenecek tek şey var: Yine yeniden ‘Kürdistan’” dedi.

Ayrıca Twitter’den

NAHİT EREN: YARALAYICI BİR KARAR
Kararı Gazete Duvar’a değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Sosyal medyadan yapılan bu paylaşımları ifade özgürlüğü çerçevesinde görüyoruz. Ama maalesef yargının Türkiye’deki ifade özgürlüğüne yönelik tutumu ve pozisyonu bir kez daha gözler önüne serildi. Bu kararın ülke demokrasisine, özgürlüklere, temel haklara yönelik yaralayıcı bir karar olduğu kanaatindeyim” dedi.

GELECEK PARTİLİ TORUN: KÜRT FOBİSİ
Kutum’un tutuklanmasına Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun da tepki gösterdi. Torun Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: “Kürdistan paylaşımı yaptığı için akademisyen @hifzullah_kutum
un tutuklanması, akademik özgürlüğün düştüğü halin ve Kürt fobisinin akıl dışı bir duruma savrulduğunun göstergesidir. İfade özgürlüğü demokrasinin en temel kuralıdır biline.”

KÜRDİSTAN HALA SERİN BİR KELİMEDİR BİZİM İÇİN
DEVA Partisi Diyarbakır İL Başkanı Cihan Ülsen ise yine Twitter’dan şunları yazdı: ‘Kürdistan’ paylaşımı yapan akademisyen @hifzullah_kutum tutuklanmış. Tutuklama bir twit yüzünden değil, Kürdistan kelimesinden ötürü. Yarattığınız bu hukuksuz düzene boyun eğmeyeceğimizi bilin! Kürdistan hala serin bir kelimedir bizim için, size inat.. paylaşımları yapıldı.

NE OLMUŞTU?
Sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle Kutum hakkında açılan soruşturmada uyarı cezası verildi. Kutum’un cezaya yaptığı itiraz, Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından reddedildi.

Yaptığı paylaşımlar nedeniyle savunması istenen Kutum’a, paylaşımı ne amaçla yaptığı ve görselde yer alan ifadenin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine yönelik bir tehdit/kasıt içerip içermediği” soruldu.

Kutum savunmasında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında gerçekleşen resmi temaslarda, görselde yer alan Kürdistan ifadesinin ve bayrağının kullanıldığını” söyledi. Ek olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mesud Barzani ve Mesrur Barzani’yle olan resmi temaslardaki verilen karelerde yer alan ‘Kürdistan’ ifadesi ve bayrağının kullanıldığını belirtti.

Dün sabah saatlerinde rektörlük tarafından önce açığa alınan Kutum, sonrasında ise emniyet ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu