Ortadoğu

Kürdistan Parlamentosu seçimleri 2023’e kaldı

Irak Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, siyasi taraflar arasında komisyonun aktifleştirilmesi ve seçim yasası konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin Ekim 2023’e ertelenebileceğini duyurdu.

Rûdaw’ın aktardığına göre; Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Sözcüsü Şêrwan Zirar, “Kürdistan Parlamentosu altıncı dönem seçimleri konusunda siyasi tarafların Birleşmiş Milletler Irak Temsicisi ile yapacağı toplantıyı bekliyoruz. Bu toplantıda komisyonun aktif hale getirilmesi ve seçim takviminin belirlenmesi konusunda karar çıkmasını bekliyoruz. Tabi sadece buradan çıkacak karar da yetmez, Parlamentonun da kararı önemli. Çünkü konu Parlamento ile ilgili” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, seçim gündemi ile 10 Ağustos’ta siyasi parti liderleri ile bir araya gelecek. Toplantıya Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert da katılacak.

Komisyon Sözcüsü Zirar, “Bu toplantıda takvim konusunda çıkacak karar belirleyici olacak. Daha önce Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani seçimlerin 1 Ekim’de yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı. Ancak bu tarihte ve hatta bu yıl yapılması mümkün değil. Komisyonun seçimlerden 6 ay önce komisyonun aktifleştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle seçimlerin Ekim 2023’e ertelenmesi konusunda bir görüş var” diye belirtti.

Siyasi taraflar arasında seçim komisyonu ve seçim yasası konusunda çelişkiler bulunduğunu hatırlatan Sözcü Zirar, bu amaçla Başkan Neçirvan Barzani’nin başkanlığında geçmişte toplantılar yapıldığını hatırlattı.

Seçimler tarihi 1 Ekim olarak belirlenmişti

10 Şubat 2022 günü Kürdistan Parlamentosu’nda yer alan gruplar, seçim yasası, komisyon ve anayasa hakkındaki görüşlerini içeren önerilerini Parlamento Başkanlığı’na sunmuştu.

Başkan Neçirvan Barzani, 24 Şubat 20220’de Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 1 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşmesini içeren kararnameyi imzalamıştı.

Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu’nun süreç için en az altı ay önce hazırlıklarına başlaması gerekiyor.

Kürdistan Bölgesi Hükumeti 9’uncu kabinenin görev süresi 11 Haziran 2022 tarihinde sona erdi. Ancak seçim takvimi konusunda taraflar arasında henüz bir uzlaşmaya varılabilmiş değil.

Başkan Neçirvan Barzani, Mayıs ayında Birleşmiş (BM) Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği mektuplarda Kürdistan Bölgesi’nde düzenlenecek parlamento seçimlerine konseyin yardım sunması talebinde bulunmuştu.

Neçirvan Barzani 9 Haziran 2022 tarihinde Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi taraflarla bir araya gelmiş, toplantıda seçim takvimi ele alınmıştı.

BM Irak Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert’ın da hazır bulunduğu toplantıda KDP, taraflara seçim yasasının değiştirilmemesi yönünde teklifte bulunmuş ancak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) bu teklife sıcak bakmamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu