Connect with us

Genel

Kürdistan Bölgesi’yle İlişkileri Arttırmak için İki Senatörden çağrı!

 ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez ve komisyonun en kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Jim Risch, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a gönderdikleri mektupta, Washington’un Irak Kürt bölgesiyle daha fazla ilişki içerisinde olması çağrısında bulundu.

Menendez ve Risch mektupta, Biden yönetimini, enerji şirketlerinin Irak Kürt bölgesinin enerji sektörüne erişimini koruyarak, ABD ve Irak arasındaki ortak enerji çıkarları üzerinde diyalog ve temaslar yürütmeye çağırdı.

Blinken’a bugün gönderdikleri mektupta iki kıdemli senatör, İran ve taşeron güçlere ait milis saldırılarının yanısıra Irak merkezi hükümetiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında süren anayasal anlaşmazlıkların yarattığı olumsuz sonuçların altını çizdi.

Senatörler Menendez ve Risch, Federal Irak ile IKBY’nin doğal kaynaklarla ilgili yaşadıkları bu ihtilafların Irak’ın yabancı yatırım iklimine de zarar verici etkilerinin olduğunu vurguladı.

İki senatör mektupta, Irak’ın enerji alanındaki bağımsızlığı ve ekonomik kalkınmasına karşı artan tehditlere işaret etti; Blinken’a hitaben, “Sizi, Irak Kürdistan Bölgesi’nin ekonomik istikrarını muhafaza etmek için IKBY ve Irak hükümetiyle derhal üst seviyede temaslar kurmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Menendez ve Risch, Irak Federal Anayasa Mahkemesi’nin IKBY’nin Petrol ve Doğalgaz Yasası’yla ilgili son kararı dahil, son dönemdeki mahkeme kararlarının, bölgede faaliyet gösteren Amerikan enerji şirketlerinin aleyhine olacak şekilde uygulanıyor olmasından kaygı duyduklarını dile getirdi.

Irak Anayasa Mahkemesi bu yılın ilk aylarında aldığı kararda, Irak’ın kuzeyindeki petrol ve doğalgaz sahalarını yönetme yetkisinin Bağdat’taki Petrol Bakanlığı’na verilmesine hükmetmişti. Karar IKBY’den sert tepki almıştı.

Mektupta, “Bir yandan mahkeme kararına ve daha geniş kapsamlı anayasal anlaşmazlığa uzun vadede uygulanabilir bir çözümün takipçisi olurken, diğer yandan da ABD firmalarının kısa vadede IKBY ve federal Irak hükümetinin yasalarına uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlayacak bir çözüm görmeyi umuyoruz” denildi.

İki senatör mektupta ayrıca, ABD yönetiminin, Başkan Joe Biden’ın Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi son yaptığı görüşmeden faydalanmaya çalışması ve Irak’ta hükümet kurma krizi devam ederken bile üst düzeyde temasları sürdürmesi gerektiği mesajını verdi.(VOA)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir