Ortadoğu

Kürdistan Bölgesi’nden Kor Mor saldırısına tepki: Kabul edilemez

Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesindeki Kor Mor gaz sahasının bir kez daha roketlerle hedef alınmasını kınadı, Bağdat’ta saldırıları önleme çağrısı yapıldı.

Dün akşam saat 19:55 sularında Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesindeki Kor Mor gaz sahası bir kez daha roketlerle hedef alındı. Haziran ayından bugüne son iki ayda 4 kez Kor Mor gaz sahası roketlerin hedefi oluyor.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Kürdistan Parlamentosu’ndan yapılan açıklamalarda saldırılar kınandı.

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kor Mor Gaz Sahasına düzenlenen saldırıda herhangi bir can kaybının ve maddi zararın yaşanmadığını, gaz üretim çalışmalarının normal seyrinde sürdüğünü açıkladı.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı açıklamasında saldırı kınandı ve “Kürdistan Bölgesi’nin sivil bölgeleri birçok kez yasa dışı grupların hedefi olmaktadır” denildi. 

Bakanlık açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

 “Kürdistan Bölgesi petrol sahaları Kürdistan halkının doğal kaynaklarıdır. Kürdistan Bölgesi’nin ekonomik tesisine yönelik her saldırı, Kürdistan halkını doğrudan hedeflenmesidir ve bu kabul edilemez bir durumdur.”

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu da Kor Mor saldırısını kınayan bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Bağdat’tan saldırıları önlenmesi için harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

 Açıklamada,  “Federal hükümetten bu terör saldırılarının bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Tekrarlanan bu terör saldırıları Irak ile Kürdistan Bölgesi’nin istikrar ve güvenliğini bozmaya ve ekonomik kalkınmasının engellemeye yöneliktir.”

Öte yandan Kürdistan Parlamentosu Irak hükümetinden Kürdistan Bölgesi ile işbirliği ve koordinasyonunu güçlendirmesini, saldırı hedefindeki bölgelerde güvenlik boşluğunun her iki hükümetin işbirliği ile bir an önce doldurulması çağrısında bulunuldu.

Irak Parlamentosu açıklamasında saldırıların faillerinin yakalanması, yasalar çerçevesinde cezalandırılması ve saldırıların tekrarlanmaması için tedbir geliştirilmesinin Irak hükümetinin sorumluluğunda olduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu