Ortadoğu

Kürdistan Bölgesi’nden İran tehditlerine ilişkin açıklama

Irak Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı sözcüsü, İranlı komutanın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik son saldırılara ilişkin yaptığı açıklamalarına ilişkin açıklama yaptı.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı İran Devrim Muhafızları’nın muhalefete yönelik saldırılar ile ABD güçlerine saldırı tehditlerine ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Bakanlığın açıklaması İran Genelkurmay başkanı Muhammed Bakıri’nin Kürdistan Bölgesi’ne saldırı açıklaması ve ABD güçlerine yönelik tehditleri ardından geldi.

Açıklamada, “Kürdistan Bölgesi hiçbir zaman ve hiçbir şekilde egemenlik ihlaline bu saldırılara rıza gösterilmemiştir” denildi.

İçişleri Bakanlığı Sözcülüğü imzalı açıklamada İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırıları şiddetle kınandığı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığının açıklaması şöyle:

İranlı temsilciler ve delegasyonlar, birçok toplanı ile medyada açıkça ve sürekli olarak muhalefete ve ABD üslerine saldırmakla tehdit ettiler. Muhalefet partileri bu tehditlerden haberdardı.  Kürdistan Bölgesi bu saldırılara hiçbir zaman ve hiçbir şekilde rıza göstermedi. Saldırıları şiddetle kınıyoruz.”

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri bugün yaptığı bir açıklamada, ABD’nin Erbil’de İran’a ait insansız hava araçlarını hedef almaya devam etmesi halinde “İran Silahlı Kuvvetlerinin şiddetle karşılık vereceği” tehdidinde bulundu.

İranlı General Muhammed Bakıri düzenlediği basın toplantısında, “İran Silahlı Kuvvetleri Irak’taki Harir, Erbil ve Duhok’taki askeri üsler hakkında ayrıntılı bilgiye sahibiz. Ancak biz şu aşamada yalnızca ayrılıkçı terör örgütlerine karşı sert askeri yaklaşım sergiliyoruz ve şu noktada Amerikalılara yönelik bir girişimde bulunmuyoruz. Onlar bu harekete verilecek karşılığın silahlı kuvvetlerimizde saklı olduğunu ve gereğini yapacağımızı bilmelidir ” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu