Ortadoğu

Kürdistan Bölgesi siyasi partilerinin görüşmesi sona erdi: Toplantıda neler görüşüldü?

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani öncülüğünde ve Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi’nin katılımıyla bir araya gelen siyasi partilerin görüşmesi sona erdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, 1 Ekim’de yapılması planlanan parlamento seçimlerini görüşmek üzere üçüncü kez toplandığı bir toplantıya başkanlık etti.

Toplantıya Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI) Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert de katıldı.

Görüşmede, seçimler ve seçim önündeki engeller konuşuldu.

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun yeniden aktifleştirilmesi hususuna değinen taraflar, farklı oluşumlar için seçim sisteminin tek yönlü kalması konusunda mutabık kaldı. Ancak bu konuda nihai bir karar alınmadı.

Söz konusu toplantıda ele alınan seçim sistemi hakkındaki görüşleri de aktararak, parlamentodaki sandalyelerin yüzde 50’sinin geniş seçim bölgesi, yüzde 50’sinin de tek seçim bölgesi olarak yapılmasının konuşulduğunu belirtti.

Eylül ayının başında yeniden bir toplantı yapılmasına ve söz konusu öneriler hakkında nihai sonucun verilmesi kararı alındı.

Daha önce gerçekleşen toplantıya da katılan BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, partilere seçimin mart ayının başında yapılmasını önermişti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani seçimlerin 1/10/2022 tarihinde yapılmasına yönelik kararnameyi 24 Ocak 2022’de onaylamıştı. Ancak seçim yasası ve Seçim Komisyonu’ndaki değişiklikler konusunda anlaşamayan siyasi partiler, konuyu görüşmek üzere birkaç kez bir araya gelmişti.

KDP yaptığı açıklamalarla, seçimlere hazır olduğunu vurgulamıştı.

serokatiya Herêma Kurdistanê û aliyên siyasî li ser gotûbêj û amadekariyan berdewam bin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu