Ortadoğu

Kürdistan Bölgesi ile ABD arasında mutabakat zaptı imzalandı

Bugün Erbil’de Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani’nin katılımıyla ABD Savunma Bakanlığı ile Peşmerge Bakanlığı arasında bir mutabakat zaptı imzalandı.

Başbakan Mesrur Barzani’nin katıldığı imza törende; ABD Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Celeste A. Wallander ile Peşmerge Bakanı Şorış İsmail, zaptı imzaladı.

Törende ABD’nin Irak Büyükelçisi Alina Romanowski de hazır bulundu.

Konuyla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulunan Neçirvan Barzani, ABD’nin terörle mücadelede Kürdistan Bölgesi ve Irak’a verdiği desteği memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Söz konusu mutabakat zaptı, Peşmerge’ye destek, askeri ve güvenlik işbirliğini içeriyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan mutabakat zaptının imzalanmasıyla ilgili yapılan açıklamada, iki bakanlık arasında ilk mutabakat zaptının 2016 yılında imzalandığı bildirildi.

Açıklamada, “Bu anlaşma ile ABD, Irak güvenlik güçlerinin bir parçası olarak IŞİDİ’i yenme operasyonlarında Peşmerge güçlerinin rolünü ve katılımını destekleme taahhüdünü yineler” denildi.

Mutabakat zaptında temel kurumsal reform alanında kaydedilen ilerlemenin vurgulandığı kaydedilirken, Peşmerge İşleri Bakanlığı’nın güçlerini daha da profesyonelleştirmeyi amaçlayan daha fazla reform yapma taahhüdünü de içerdiği belirtildi.

Açıklamada, “ABD, güçlü, istikrarlı ve egemen bir Irak inşa ederken Kürdistan Bölgesi halkı da dahil olmak üzere Irak halkının yanındadır” denildi.

“Kürt halkı müttefiklerinin desteğini her zaman takdir etmiştir”

Törende bir konuşma yapan Neçirvan Barzani, Peşmerge’nin terörle mücadeledeki “kahramanlığına” değinerek ve IŞİD’in nihai yenilgisi için ABD’nin müttefikleri olan Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne verdiği desteğe dikkat çekti.

Peşmerge Bakanlığı ile ABD Savunma Bakanlığı arasında böyle bir Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Barzani, iki bakanlığın ilk olarak 2016 yılında Başkan Mesud Barzani’nin başkanlığında ilk mutabakat zaptını imzaladığını hatırlattı.

Barzani, “Bu mutabakat zaptı öncü oldu. Peşmerge’ye IŞİD’e karşı mücadeleye devam edebilecekleri güvencesini verdi ve Peşmerge’de, ortağımız ve müttefikimiz ABD’nin terörle mücadelede onları destekleyeceğine dair güven yarattı. Dost ABD birlikleri ve diğer koalisyon güçleriyle birlikte IŞİD teröristlerini yenmeyi başarmak kahraman Kürt Peşmergeler için büyük bir gurur kaynağı. Peşmergeler bu savaşta kahramanlıklarını canları ve kanlarıyla tüm dünyaya kanıtlamış ve tüm Kürt halkının gurur kaynağı olmuştur” dedi.

ABD’nin ve uluslararası müttefiklerinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne verdiği desteği ve savunma için fedakarlıklarını asla unutmayacaklarını kaydeden Neçirvan Barzani, “Kürt halkı, ABD ve müttefiklerinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki etkin rolünü ve askeri desteğini her zaman takdir etmiştir. IŞİD teröristlerini kesin olarak yenilgiye uğratan şey, Peşmerge ve Irak silahlı kuvvetlerinin kahramanlıkları ve fedakarlıkları ile birlikte ABD ve müttefiklerinin desteğiydi” diye konuştu.

Barzani, “Bu muhtıranın en önemli noktası, her iki tarafın da IŞİD’in hala ciddi ve gerçek bir tehdit olduğu, Kürdistan Bölgesi, Irak, ABD ve müttefiklerinin hâlâ ortak görevi olan işbirliğini sürdürmek olduğu konusunda hemfikir olmasıdır. Bu sadece Kürdistan Bölgesi, Irak ve ABD’nin ortak hedefi değil, onlarca ülkeyi içeren uluslararası koalisyonun da ortak hedefidir” ifadelerini kullandı.

“Birleşik ve profesyonel bir ulusal Peşmerge gücüne ihtiyacımız olduğunu biliyoruz”

Ayrıca bu mutabakatla, Peşmerge’nin ihtiyaç ve eksikliklerinin ABD tarafından karşılanacağını belirten Barzani, “Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform sürecinin başarısına ve Peşmerge güçlerinin birleştirilmesine destek sağlayacaktır” dedi.

Neçirvan Barzani, şöyle devam etti:

“Herkesi temin ederim ki, tüm zorluklara ve sorunlara rağmen, Kürdistan Bölgesi Hükumeti olarak bizler Peşmerge’yi yeniden birleştirme ve süreci başarılı kılma konusunda ciddi ve kararlıyız. Pes etmeyeceğiz ve siyaseten üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Bu amaçla Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile sürekli diyalog halindeyiz.

Hepimiz ve dostlarımız, Kürdistan Bölgesi’nin örgütlü, birleşik ve profesyonel bir ulusal Peşmerge gücüne ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu bizim açık hedefimizdir ve üzerinde ciddi bir şekilde çalışılmalıdır. Bu konuda Kürt halkı ve Kürdistan Bölgesi’nin dostları hayal kırıklığına uğratılmamalıdır.

IŞİD’in, Kürdistan Bölgesi, Irak ve Suriye için hâlâ gerçek bir tehdit olduğu doğru ancak bu karşı karşıya olduğumuz tek tehdit değil. Bölgede ciddi şekilde ele alınması gereken bölgesel ve uluslararası çatışmalar da var. Irak ordusuyla birlikte Peşmerge, Irak savunma sisteminin bir parçası olarak güçlü ve ülkede barış ve istikrarın korunmasında rol oynamaya hazır olmalıdır.

Uluslararası toplumdaki dostlarımızın destek ve yardımlarıyla, bölgesel barış ve istikrarı doğrudan etkileyen Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde barış ve istikrarın korunması için aramızda tam bir işbirliği ve koordinasyon olmalıdır.”

Barzani, Irak ordusu ile Peşmerge arasındaki işbirliğini ve koordinasyonu güçlendirmeye yönelik çabalarından dolayı Irak Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı ve Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’ye de teşekkür etti.

“Peşmerge Bakanlığı ile Pentagon arasındaki görüşmelerin ortaklık ve dostluk temelinde dostane bir atmosferde gerçekleştiğini biliyoruz” diyen Barzani, “Bu bir mutluluk ve takdir meselesidir. Bu Mutabakat Zaptı önemli ve her iki taraf için de faydalıdır. Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın güvenliğini ve istikrarını koruyacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu