Ortadoğu

Kürdistan Bölgesi Başkanı’ndan açıklama

Irak’ta aylar süren siyasi belirsizliğe tepki olarak siyasetten çekilme kararı alan Şii lider Mukteda Sadr’ın destekçilerinin başlattığı protestolarda en az 20 kişi hayatını kaybederken, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani’den arabuluculuk çağrısı geldi. Barzani, “Bütün Irak güçleri ve tarafları Erbil’e gelerek bu sorunu aşmak için ciddi bir diyalog başlatmaya çağırıyoruz” dedi.

Neçirvan Barzani’nin açıklaması şöyle:

Bugün Bağdat’ta ve ülkenin birçok yerinde yaşanan siyasi ve güvenlikle ilgili gelişmeleri derin endişeyle takip ediyoruz. Tüm tarafları azami itidal göstermeye ve durumun kontrolden çıkmasına izin vermemeye çağırıyoruz.

Barışçıl gösteriler, korunan anayasal bir haktır, ancak devlet kurumlarının gerilimi ve askıya alınması, durumu daha da karmaşıklaştıracağı için herhangi bir sorunu çözmeyecektir. Devlet kurumlarının itibarı gözetilmeli, görev ve çalışmaları engellenmemelidir.

Güvenlik güçleri de duruma azami dikkat göstermeli ve gösteri ve olayların güvenlik durumunun daha da kötüleşmesine ve Iraklılar arasında can kaybına yol açmasına izin vermemelidir.

Ülkedeki durum, bu zor durumun aşılması ve daha fazla tırmanmaması için azami akıl, mantığa dönüş, ulusal ve sorumlu bir diyalogun başlatılması ve tüm tarafların işbirliğini gerektiriyor.

Kürdistan Bölgesi’nin her zaman olduğu gibi Iraklı taraflar arasında çözüm ve anlayış sağlanmasına yardımcı olacağını yineliyor ve bu nedenle tüm Irak güçlerini ve taraflarını Erbil’de buluşmaya ve durumu aşmak için ciddi bir diyalog başlatmaya davet ediyoruz.


Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu