Politika

Kulis: Altılı Masa Seçime 3 partiyle girilebilir

Altılı Masa’nın son toplantısında “milletvekili listeleri” de gündeme geldi: Seçime 3 partiyle girilebilir. Vekil listesi için kamuoyu araştırması yapılacak.

Altılı masanın, “CHP, İYİ Parti ve DEVA” ya da “CHP ve İYİ Parti” listeleriyle seçime gitmesi bekleniyor. Vekil listesi için kamuoyu araştırması yapılacak. Liderlerin, 26 Ocak’taki toplantıya ortak aday için “isimle” gelmesi bekleniyor.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, Altı parti, 2023 seçimi için masada birçok seçenek bulunduruyor. İlk seçeneğe göre, altı partinin adayları CHP ve İYİ Parti’nin listelerinde yer alacak. Daha önce “kendi amblemi ve listeleriyle seçime gideceğini” açıklayan DEVA Partisi’nin “Üçüncü bir liste oluşturması” da seçenekler arasında yer alıyor. Listelere ilişkin son karar, “illerde yapılacak kamuoyu araştırmaları ve kurmayların çalışmaları” sonrası verilecek. 

Her iki seçenekte de Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin göstereceği adayların diğer partilerin listelerinden seçime gireceği kaydediliyor. Kulislerde, “Gelecek Partisi’nin TBMM’de grup kurmayı arzuladığı, bu nedenle de partili ‘en az 20 ismin listelerin seçilebilecek sıralarında yer alması’ isteminde bulunduğu” belirtiliyor. 

Söz konusu listelere ilişkin müzakerelerin “illerdeki kamuoyu yoklamaları sonrası hızlanacağı” kaydedilirken “6’lı masaya ‘görüşmelerde mesafe alındığı’ gerekçesiyle katılamayan BTP’nin aday ya da adaylarının İYİ Parti listelerinden seçime gireceği” dillendiriliyor.

6’lı masanın kurmaylarından edinilen bilgiye göre, “İYİ Parti’nin ‘kazanacak aday lazım’ noktasında durduğu ancak kamuoyunda konuşulanlar haricinde yeni bir isim sunmadığı” belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu