Connect with us

Yaşam

Diyarbakır Ermenileri Yedi Yıl Sonra Surp Giragos Kilisesi’nde Noel Kutladı

2015 yılında Sur’da yaşanan hendek ve barikat çatışmaları sırasına hasar gören ve kapanan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde yedi yıl aradan sonra ilk kez Noel Ayini yapıldı.

Ortadoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi olan Diyarbakır’daki Surp Giragos Kilisesi’nin çanı 7 yıl aradan sonra bir kez daha Noel için çaldı. 85 yıl harabe olarak kaldıktan sonra açılan ancak 2015 yılındaki sokak çatışmalarında zarar gören 646 yaşındaki kilise, 7 yıl kapalı kaldı. Geçen yıl yeniden ibadete açılan kilise, yedi yıl aradan sonra ilk kez Noel Ayinine ev sahipliği yaptı.

Ayine kentte bulunan Suriyeli Ermeniler de katıldı.

İstanbul Ermeni Patrikhanesi tarafından görevlendirilen din adamlarının yönettiği ayini Ermenilerle birlikte, bazı kent sakinleri de izledi. Ayine bu yıl Suriye Ermenilerinden, Habo Ailesinin fertleri de katıldı. 11 yıl önce Suriye’nin Kamışlı kasabasından kaçarak İsveç’e yerleşen Rüstem Habo, Türkiye’de kalan kardeşi Vanis Habo’yu ziyaret etmek için geldiği Diyarbakır’da 12 yıl sonra ilk kez bir ayine katıldı. Duygularını anlatan Habo, İsveç’te Ermeni kilisesi olmadığı için 12 yıldır ayine katılmadığını belirtti. Habo, yıllar sonra yeniden bir ayine katılmanın sevincini yaşadığını dile getirdi.

“Hüznüm sevincimden büyük”

Amerika’da yaşarken Türkiye’ye dönme kararı alan Diyarbakır doğumlu Ud Sanatçısı Yervant Bostancı da ayine katılanlar arasındaydı. Diyarbakırlılar’ın Udi Yervant olarak tanıdığı Bostancı, önce kilise korosunda ilahi seslendirdi. Ardından VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Bostancı, hüznünün sevincinden fazla olduğunu ifade etti. Bostancı, kentteki Ermenilerin sayısının azalması nedeniyle hüzünlü olduğunu söyledi.

Ortodoks Ermenilere ait olan Surp Giragos Ortadoğu’daki en büyük Ermeni kilisesi. Kilisenin adına ilk kez 1610-1615 tarihleri arasında Polonyalı Simeon’un Seyahatnamesinde rastlanmış. Ermeni mimari tarihinin önemli eserlerinden birisi olan Ermeni Patriği Bedros Vartabet tarafından 1722 yılında restore edilen kilise, 1729 yılında Ermeni mimarlar Şahin, Saruhan ve Yarem tarafından daha da büyütülerek tekrar inşa edildi. 10 Haziran 1881 yılındaki büyük yangında tamamen harap olmuşsa da 1883 yılında tekrar inşa edildi. Kilise 1. Dünya Savaşı sırasında Alman subaylar tarafından karargah olarak kullanıldı. Savaş sonrası bez deposu olarak kullanılan kilise 1960 yılına kadar askeri depo olarak değişik amaçlarla kullanıldı. 1980’lerden sonra kaderine terkedilen kilise Diyarbakır Büyükşehir Belediye’si tarafından restore edilerek, 2011 yılında ibadete açıldı.(VOA Türkçe)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir