Connect with us

Ortadoğu

Kubad Talabani, MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştü!

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, MİT Başkanı Hakan Fidan ile Ankara’da bir araya geldi.

Rûdaw’ın haberine göre, KYB’den bir heyet Salı günü Bağdat’ta MİT Başkan Yardımcısı Mutlu Tuka ile bir araya geldi Çarşamba günü de KBY Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ve beraberindeki heyet Ankara’da Hakan Fidan ile görüştükten sonra Erbil’e geri döndü.

Görüşmede, Hakan Fidan’ın Türkiye’nin “KYB’nin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve PKK ile ilişkilerinden” rahatsızlığını dile getirdiği, Ankara-Süleymaniye ilişkilerinin normalleşmesi için bu ilişkilere son verilmesi gerektiğini belirttiği haber verildi. 

Ne olmuştu?

7 Nisan’da Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nın yakınlarında bir SİHA saldırısı düzenlenmiş ve saldırının hedefinin DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani olduğu belirtilmişti.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Mazlum Kobani’nin hedef alındığına yönelik iddiaları yalanlamış ve “Genel komutanımız görevinin başındadır. Bu tür haberler, Kürdistan Bölgesi’ndeki bazı güçlere karşı siyasi şantaj amacı taşımaktadır” ifadelerine yer vermişti.

Ancak daha sonra Mazlum Kobani bizzat saldırıyı doğrulamıştı.

Hava sahası kapatılmıştı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye hava sahasının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıklamıştı. Açıklamada, bu kararın alınmasına “PKK’nin Süleymaniye’deki faaliyetleri” gerekçe gösterildi.

Süleymaniye’ye günlük 2 uçuşu olan Türk Hava Yolları (THY), 3 Nisan’da Süleymaniye Havalimanı’na olan tüm uçuşlarını askıya aldıklarını duyurmuştu.

Devamı…