Politika

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı canlı yayına TBMM Başkanı ve Ulaştırma Bakanı telefonla bağlandı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı Habertürk TV canlı yayınında TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu sırayla canlı yayına telefonla bağlandı ve Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, Bakan Karaismailoğlu’nun konuşmasının ardından “Şimdi Saray da bizi izliyor. Saray da bağlansın” dedi.

Canlı yayında Kılıçdaroğlu ile Şentop arasında gergin anlar!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV’de Fatih Altaylı ile Teke Tek programına katılarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde oldu:

“TÜİK Başkanıyla görüşseydim neye göre saptıyorsunuz diye soru soracaktım. TÜİK’in internet sitesinde ‘herhangi sorunla karşılaştığınızda bizi ziyaret edebilirsiniz’ diyor. Ben bir sorunla karşılaştım. Bırakın ana muhalefeti, genel başkanlığı, bir milletvekili bir yere gidecek, siz kapıyı kapatıyorsunuz.”

“Tepkiyi TBMM Başkanı’nın göstermesi lazım. Niye gösteremedi? Çünkü saraydan talimat alması lazımdı tepki gösterip, göstermemesi için.”

“Ben oraya işçinin,emeklinin, asgari ücretlinin, milyonlarca kişinin hakkını aramak için gittim. Sonuçta asgari ücretlilere bir rakam verildi, ama emekliye ne verildi? Yüzde 25, enflasyon kaç? Emeklinin suçu ne?”

“Emekli çalıştı, üretti, alın teri döktü, ülkenin kalkınmasına katkıda bulundu, primini üredi, ‘artık senin insanca yaşamana gerek yok, sen bunla idare et’ diyor.”

“Bütün emeklilere diyorum, ‘Sandığa gidip hâlâ AK Parti’ye oy veriyorsanız o zaman memnunsunuz’ diyorum.”

Kılıçdaroğlu’nun bu tepkisi sonrası Şentop, canlı yayına bağlandı. Şentop, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına ilişkin, “Kamuoyuna yanıltıcı açıklamalar yapmasınlar” dedi.

ŞENTOP BAĞLANDI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kılıçdaroğlu’nun, kendisinin TÜİK’e alınmamasına ilişkin tepkisizliğine sitemde bulunmasına cevap vermek için canlı yayına bağlandı.

Şentop, “Ben siyasi parti temsilcileriyle, genel başkanlarla hiçbir zaman günlük siyasi polemiğe girmedim, girmem. Fakat bu ilk değil ve bunun devam edeceğini düşündüğüm için bu konuya mahsus olarak açıklama yapmak istiyorum. Ben TBMM başkanıyım. Ayrıca hukukçuyum. Anayasa’yla ilişkili muhtelif dersler verdim. Bir milletvekilinin anayasa ve iç tüzükten kaynaklanan haklarıyla ilgili olarak, bu haklarla ilgili bir sorun yaşandığını TBMM başkanının ne zaman, nasıl ve hangi enstrümanlarla müdahale edeceğini biliyorum. Ancak TBMM Başkanı milletvekillerinin her türlü isteğini karşılayacak bir pozisyonda değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu ve CHP’nin politikalarına eleştirilerde bulunan Şentop, “Bu oyunlarda kendileri ve kendileriyle beraber gönüllü olarak oynayabilirler. Bu oyunun parçası olmadığı zaman TBMM Başkanı’nı ağır ve hukuku zorlayan bir şekilde itham etmek yanlıştır. Kamuoyuna yanıltıcı açıklamalar yapmasınlar” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, TBMM Başkaın Şentop’a “Bakanlığa giderken sizin önünüze kilit vurulmuş bir kapı çıkarılıyorsa, gerçek bir TBMM Başkanı’nın, “Beyler siz ne yapıyorsunuz?” diye sorması gerekirdi” diye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, kendisine bakanlıktan randevu alınmasına ilişkin bir  beklentisinin ise hiç olmadığını söyledi.

Bunun üzerine Şentop, Kılıçdaroğlu’na, “Ben gerçek meclis başkanı değilsem, Kılıçdaroğlu’nun da gerçek genel başkan olmadığı tartışılır” dedi.

Şentop’un ardından Bakan Karaismailoğlu da canlı yayına katıldı

İBB hakkında başlatılan incelemeyle ilgili Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Yapılan tamamen kumpas. İstanbul’u almamızı bir türlü hazmedemiyorlar. Şimdiki Ulaştırma Bakanı, eskiden İBB’nin Genel Sekreter Yardımcısı. Bina yapılmış gibi tutanak tutuyorlar. Bunun hesabını soracağınıza gelip İBB’ye inceleme başlatıyorsunuz. Bakan yaptınız, dokunulmazlığı oldu. AKP içindekiler de söylüyor. Olmaması gereken bir inceleme. Ben müfettişlerin bir talimatla, gidelim Ekrem Bey’i bu hale getirelim, görevde alalım dediklerini düşünmüyorum.”

Bu açıklamanın ardından yayına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bağlandı ve şunları söyledi:

“Bir muhalefet lideri Sayın Kılıçdaroğlu, kötü siyasete bizleri alet etmek istiyorlar. Kendi söylediklerinde çelişiyor. Genel Sekreter Yardımcısı tutanak tutmaz zaten.”

“Bütün İstanbul beni tanıyor. Oturduğunuz yerden iftira atmak çok ayıp. Sizin temsil ettiğiniz kitle var. Siz belediye çalışanları için namus sözü vermiştiniz, onu hatırlatmak lazım. Yazıktır, kul hakkı vardır. Biz Anadolu çocuklarıyız, üzülüyorum.”

“Milyonların önünde bu iftirayı atamazsınız. Bu iftiralar sayesinde hiçbir yere gelemezsiniz. Lütfen kendinize gelen. İstanbul Havalimanı 10 milyar Euro’ya yapılmıştır, devletin kasasından kuruş çıkmamıştır.”

“25 yıl devlete 22 milyon Euro kira verilecektir. Bunların hepsi açıktır. Bu işi yapabilecek olan firmaların müracaat edip, yarışma sonucu alınmıştır. İşletmeci teklifini verir. Finans maliyetini hesaplayarak teklif verir.”

“Kamu menfaati açısından en iyi teklif kim verirse kabul edilir. Genel başkan benim büyüğümdür. Aslı astarı olmayan, belgesi olmayan bir şeyi söylemesi bizi üzmüştür. Dava edilmiştir geçtiğimiz cuma günü. Hesabına verecektir.”

Bu açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu ile Karaismailoğlu arasında şu konuşma geçti:

Kılıçdaroğlu: “Önümde bir yazı var. Uydurma muydurma bilmem.”

Karaismailoğlu: “Genel Sekreter Yardımcısı tutanak mı tutar? Lütfen beni kötü siyasetinize alet etmeyin. Biz SSK yönetmedik. 25 yıldır İBB’nin nereden geldiği ortada. Böyle bir şey olabilir mi? Genel Başkan o kadar hassas ise mevcut belediyeden hesap sorsun.”

Kılıçdaroğlu: “İçişleri Bakanlığı müfettişleri gelse savcıdan bu belgeyi alsa.”

Karaismailoğlu: “Bu bir iddiadır. Kendisi de söylüyor. Yolsuzluk yaptı diyor, yakışıyor mu bir genel başkana. Bu zaten iddia zaten.”

Kılıçdaroğlu: “Şimdi Saray da bizi dinliyor. Onun da bağlanmasını istiyorum. Ben belgesiz konuşmam. Elimde belge var. Bu belge uydurma, yanlıştır diyebilirler. Devletin bütün elemanlarını devreye koysunlar.”

Karaismailoğlu: “Siz gidin belediye otobüsleri neden yolda kalıyor, hastane yolunu niye yapmadın diye belediye başkanından hesap sorun. Levazım Tüneli niye duruyor diye hesap sorun. Şu anda Dolmabahçe Tüneli’nden 60 bin araç geçiyor. Bu tünel yapılınca o kadar araç geçecek.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu