Connect with us

Ortadoğu

‘KDP ve KYB anlaşmazsa cumhurbaşkanını vekiller belirleyecek’

Koordinasyon Çerçevesi, eğer Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) Irak cumhurbaşkanlığı görevi konusunda anlaşamaması halinde Irak Meclisi oturumu gerçekleşeceğini ve yeni cumhurbaşkanının milletvekilleri tarafından seçileceğini açıkladı.

Koordinasyon Çerçevesi yetkililerinden Ali Fetlavi, konuya ilişkin yaptığı açıklamda, “Resmi ve son olmak kaydıyla cumhurbaşkanı seçmek için özel bir oturum gerçekleşecektir. Bu oturum siyasi güçlerin anlaşmasına bağlı olacaktır. Nitekim bu oturum için henüz hiçbir anlaşma gerçekleşmemiş, bu nedenle tarih belirlenmemiştir. Özellikle de Kürt partilerin aralarında anlaşma sağlamamaları oturumun önünü tıkamaktadır.” şeklinde açıklama yaptı.

Fetlavi ayrıca, “Kürtler arasında Irak cumhurbaşkanlığı görevi konusunda devam eden anlaşmazlık, Kürtlerin rızası olmasa bile cumhurbaşkanını seçmek için bir toplantıya yol açacak” dedi.

Ali Fetlavi, “Meclis oturumu, cumhurbaşkanı görevine karar vermek için tam yasal yeterliliğe sahip olacak ve seçim, yeni cumhurbaşkanının kim olacağını seçecekleri için milletvekillerinin elinde kalacak.” ifadelerinde bulundu.

Daha önce, Koordinasyon Çerçevesi’den meclis üyesi Bahaaddin Nuri, parlamentonun cumhurbaşkanını seçmek için muhtemelen 12 Ekim Çarşamba günü toplanacağını söyledi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir