Ortadoğu

KDP, Duhok’ta 14’üncü kongresini gerçekleştiriyor

 Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 12 yıl aradan sonra 14’üncü Olağan Kongresi’ni bugün Duhok’ta gerçekleştiriyor. Bu kongre ayrıca KDP’nin Duhok’ta yaptığı ilk kongre olma özelliğini taşıyor.

KDP, Olağan Kongreye gidiyor. Duhok’ta KDP Genel Başkanı Mesud Barzani’nin katılımı ile gerçekleştirilecek olan kongre, üç gün sürecek. Kongreye dışarıdan misafir davet edilmedi. 

27 Ağustos’ta start alan kongre hazırlıkları kapsamında Kürdistan Bölgesi ile Irak genelindeki il ve ilçe teşkilatlarında kongreye katılacak olan delegelerin seçimi yapılmıştı. Bu kongreye binden fazla delege katılacak.

16 Ağustos 1946’da kurulan Kürdistan Demokrat Partisi’nin genel sekreterliğine Mele Mustafa Barzani getirildi.

Partinin iç tüzüğüne göre 4 yılda bir kongre yapılması gerekiyor. Ancak 2014’te yapılması gereken kongre, IŞİD savaşı ve ardından koronavisrüs salgını nedeniyle ertelenmişti.

KDP’nin 13’üncü kongresinde 10 maddelik “Ulusal Hedefler” belirlenmiş ve KDP’nin Kürdistan ve Irak’taki (Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını tanıyan) taraflarla iyi ilişkiler kurma hedefinde olacağı belirtilmişti. Bu kongreden yedi yıl sonrada , 25 Eylül 2017’de KDP, Güney Kürdistan’da ilk resmi bağımsızlık referandumuna öncülük etmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu