Politika

Kaplan: Seçime katılan partilerden sadece HAK-PAR Kürt halkının haklarını savunuyor

HAK-PAR’ın Genel Başkanı Düzgün Kaplan, “Seçime katılması onaylanan 36 partiden sadece HAK-PAR Kürt halkının haklarını savunuyor” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan 28. dönem milletvekili seçimine 36 siyasi partinin katılacağını duyurarak parti isimlerini açıkladı. Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) de bu yıl seçimlerde yer alacak partiler arasındaki yerini aldı.

Rûdaw’da Şiyar Şerif Berazi’ye konuşan HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan, seçimde hiçbir ittifakta yer almayacaklarını belirterek “Parti olarak seçimlere katılacağız. Kürdistani partiler ile bir ittifak krabilirsek onlarala seçimlere girme durumumuz olur. Ancak ne HDP ne Cumhur ne de Millet ittifakına katılmayacağız” dedi.

Kürdistani partiler ile bir ittifak kurma amacıyla toplanıklarını ancak henüz bir sonuç elde edemediklerini dile getiren Kaplan, “Türkiye- Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T), Bakur – Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-Bakur), Özgürlük Hareketi (Azadî), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) ve Kürdistan Demokratik Hareketi (TDK-TEVGER) ile bir ittifak kurmak istedik. Kürdistan Sosyalist Partisi’ni (PSK) de davet etmiştik, ancak onlar toplantıya katılmadılar” dedi.   

Düzgün Kaplan HAK-PAR’ın Kürtlerin bulunduğu 81 ilde seçimlere katılacaklarını sözlerine ekleyerek ,açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bizim beklentimiz iktidar olmak, bu bir umut. Ancak realist olursak belki barajı da geçemeyeceğiz. Ancak bizim amacımız Kürdistani çizgide Kürtlere bir güven oluşturmak. 45 yıldır Kürdistan’da bir savaş var. Biz artık yeni bir çözüm yolu bulunmasından yanayız.”

 Kürt milleti, aydın, siyasetçilere mevcut ittifaklara oy vermeme çağrısı yapan HAK-PAR Genel Başkanı Kaplan, “Buradan Kürt milletine, aydın ve siyasetçilerine ittifaklara oy vermeye mecbur değilsiniz çağrısı yapmak istiyorum. Çünkü var olan çatışma onların iç çatışmasıdır. Türkiye’nin iktidar savaşıdır. Kürtlerin hakları için hiçbir adım atmayacaklar. Benim çağrım Kürtlerin özgürlüğü, Alevilerin ve demokrasi için yeni bir sese ihtiyaç var. Benim çağrım bu yeni sese destek olmanızdır” değerlendirmesinde bulundu.

YSK Başkanı Ahmet Yener, YSK’nin bugünkü toplantısında, 14 Mayıs’taki seçimlere girecek siyasi partilerin belirlenmesi için çalışma yapılacağını bildirdi. YSK 14 Mayıs’ta yapılacak seçime 36 siyasi partinin katılacağını duyurarak parti isimlerini açıkladı.

Ahmet Yener, Kurulun 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili seçimlerine ilişkin toplantısı öncesi YSK binasına girişinde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Yener, “Bugünkü gündemimiz seçime katılacak siyasi partilerin tespitine yönelik bir çalışmamız olacak. Çalışmamız sonuçlandığında sizlere bilgi vereceğiz” diye konuştu.

Toplantının ardından açıklamada ise ”Seçime 36 siyasi parti katılacak. Oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında olacak” denildi.

YSK’nın açıkladığına göre Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR), Hak ve Özgürlük Partisi (HAK-PAR) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi seçime girecek partiler arasında.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu