Ortadoğu

Joe Biden’dan Neçirvan Barzani’ye: Kürdistan Bölgesi, ABD’nin önemli bir müttefiki

ABD Başkanı Joe Biden, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye gönderdiği mesajda, ülkesinin Kürdistan Bölgesi’ne desteğini vurguladı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı mektuba ilişkin bir açıklama yaptı.

Başkanlık yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden adına Başkan Neçirvan Barzani’ye hitaben yazdığı özel mektupta Kürdistan Bölgesi’nin ABD için önemli bir ortak olduğu ve Biden yönetiminin, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın güvenlik ve istikrarının yanında olduğu ifade edildi.

Biden, mektubunda başkent Erbil’deki füze saldırılarını kınarken son yıllar içinde Kürdistan Bölgesi ile ABD arasındaki yakın işbirliği için minnettar olduğunu dile getirdi.

Biden, ayrıca Peşmerge ve Irak güvenlik güçlerine desteğin devam edeceğini teyit etti.

ABD Başkanı ayrıca istikrarlı ve refahın olduğu Kürdistan Bölgesi’nin Irak’ın istikrarı ve refahı için de son derece hayati olduğunu vurguladı. ,

Öte yandan Biden, mektubunda Başkan Neçirvan Barzani ve Kürdistan halkının da Newroz’unu kutladı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, dün ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller ve beraberindeki heyeti kabul etmişti.

Görüşmede, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye ABD Başkanı Joe Biden’ın, Washington’ın Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne desteğini vurguladığı mesajını iletmiş, Kürdistan Bölgesi seçim yasası, Kürdistanlı tarafların Bağdat’taki birliği ve Iraklı taraflarla birlikte çalışmasının önemi, Erbil-Bağdat müzakerelerinin devam etmesi, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın komşu ülkelerle ilişkileri, Ukrayna savaşı ve Viyana’daki nükleer müzakerelerin etkileri gibi konular da masaya yatırılmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu