Ortadoğu

İstihbarat’tan çarpıcı iddia: İran’ın Irak’a saldırısı İsrail’e misilleme

İran, hafta sonu Irak’a bir dizi balistik füze ateşleyerek İsrail’in hedefi olduğunu iddia ettiği bir hedefi vurdu ve bazı analistlerin yıldırımı tam olarak neyin hızlandırdığı ve Irak’ın neden olduğu konusunda kafalarını karıştırmasına neden oldu.

Şimdi yetkililer, saldırının geçen ay bir İran insansız hava aracı fabrikasına daha önce gizli bir İsrail hava saldırısına misilleme olduğunu söylüyor. Ve bazı yetkililere göre, hava saldırısını başlatan İsrail istihbarat ajanları Irak’ta üslenmişti.

Kısasa kısas grevleri, İsrail ile İran arasında uzun süredir devam eden gölge savaşında endişe verici bir tırmanışı temsil ediyor, çünkü her iki taraf da ABD’yi ve şimdi Irak’ı da içine alan bir çatışmanın sınırlarını zorluyor.

İsrail için, İran İHA tesisine yapılan saldırı, İran’ın büyüyen İHA programına karşı koymada yeni bir yaklaşımın parçası, bir İHA’yı önleyici olarak imha etmenin, bir İHA’yı yolda durdurmaktan daha kolay olduğunun üstü kapalı bir kabulü. İstihbarat yetkililerine göre, İran insansız hava araçları İsrail’in yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve geçen Ekim ayında Suriye’deki bir ABD üssüne karşı sayısız saldırıda kullanıldı.

‘İRAN, CEZA ALMAYACAĞINDAN EMİN’

The New York Times’ın aktardığına göre; İran’ın, Irak’ın Erbil kentine Pazar günü yaptığı füze saldırısı, İsrail saldırılarına cevap verme konusunda da daha agresif ve açık bir politikası olduğunu yansıtıyor: İran’a atfedilen önceki saldırıların çoğunun aksine İran, derhal sorumluluğu üstlendi ve bu, ülkenin ceza almadan saldırı düzenleyebileceği konusunda kendine güvenini gösteriyor.

İsrail ve İran yıllardır, her iki tarafın da istemediği doğrudan bir savaşı önlemek için eylemlerini kısa, sınırlı ve tamamen gizli olmasa da en azından inkar edilebilir tutarak büyük ölçüde örtülü bir savaşa girişti. Ancak son saldırıların gösterdiği üzere her iki taraf da bu sınırları test etmeye istekli.

İHA’lara veya uzaktan kumandalı uçaklara artan bağımlılığın bir işareti olarak, İsrail’in geçen ay İran’daki tesisine yaptığı saldırı, İHA’lar tarafından gerçekleştirildi.

’12 ŞUBAT’TA İRAN’IN ANA ÜRETİM TESİSİNE SALDIRDI’ İDDİASI

Operasyon hakkında bilgi veren üst düzey bir istihbarat yetkilisi, 12 Şubat’ta İran’ın Kirmanşah yakınlarındaki tesisinde altı intihar helikopterinin infilak ettiğini söyledi. Hassas istihbarat konularını tartışırken kimliğinin açıklanmamasını isteyen yetkili, tesisin İran’ın ana üretim tesisi olduğunu ve askeri insansız hava araçları için depolama tesisi olduğunu belirterek İsrail saldırısının düzinelercesini yok ettiğini bildirdi.

İranlı yetkililer, tesisin insansız hava araçları için kullanıldığını doğrulamadı ve burayı yalnızca İran’ın dış askeri faaliyetlerinin çoğunu yürüten paramiliter güç olan İslam Devrim Muhafızları Kolordusu’nun üssü olarak nitelendirdi.

İran, Pazar günü Irak’ın Erbil kentindeki bir bölgeye bir düzineden fazla füze fırlattı ve İranlı yetkililer, sitenin İran’a karşı İsrail istihbarat operasyonları için bir üs olduğunu söylüyor.

Erbil, Irak’ın yarı özerk Kürdistan bölgesinin başkentidir. Irak hükümetinin İsrail ile diplomatik ilişkileri olmasa da, Kürt bölgesel hükümetinin İsrail ile uzun bir yakın ilişkiler geçmişi var.

Devrim Muhafızları’na bağlı önde gelen bir savunma analisti olan Hossein Dalirian bir röportajda, “Erbil’deki bu binanın İran’ın ulusal güvenliğine yönelik operasyonları koordine etmek ve planlamak için bir merkez olduğuna ve İran’a karşı birçok kötü niyetli faaliyetin oradan gerçekleştiğine inanıyoruz.” Dedi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Saeed Khatibzadeh Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “İran, sınırına yakın bir yerin İran içinde yıkıcı ve terörist operasyonlar için kullanılmasına müsamaha göstermeyecektir” dedi.

Iraklı ve Kürt yetkililer, İsrail’in burada bir üs işlettiği iddialarını yalanladı. İsrailli yetkililer yorum yapmaktan kaçındı.

Saldırılar hakkında bilgi alan üst düzey bir ABD’li yetkili, Erbil’de isabet alan binanın İsrail istihbarat karakolu ve eğitim tesisi olarak hizmet verdiğini söyledi. Ancak Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, yönetimin vurulan binanın yalnızca sivillere ait bir konut olduğuna ve İsrail eğitim sahası olarak da hizmet vermediğine inandığını söyleyerek bu değerlendirmeyi reddetti.

Üst düzey ABD’li yetkili ve başka bir ABD’li yetkili, İsrail’in Kürdistan’dan İran’a karşı istihbarat operasyonları yürüttüğünü doğruladı, ancak belirli ayrıntıları vermeyi reddetti. İki yetkili, gizli istihbarat değerlendirmelerini görüşmek üzere isimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Pazar günü yaptığı açıklamada, füzelerin Erbil’deki yeni ABD Konsolosluğu yakınında yapım aşamasında olan özel bir konutu vurduğunu söyledi. Hiçbir ABD tesisinin hasar görmediğini ve hiçbir Amerikan personelinin yaralanmadığını söyledi ve “saldırının ABD’ye yönelik olduğuna dair hiçbir işaretimiz yok” diye ekledi.

İranlı yetkililer daha önce en az bir kez Irak’taki İsrail istihbarat üslerine saldırdıklarını ve saha personelini öldürdüklerini iddia ettiler. Bu iddia doğrulanamadı.

İran’ın Irak Büyükelçisi Iraj Mescidi, Pazartesi günü Irak’ın Kerbela kentinde yaptığı konuşmada İran’ın Irak’a saygı duyduğunu ve Irak’ı yakın bir müttefik olarak gördüğünü ve Erbil’deki saldırının hedefinin ne Irak ne de ABD olmadığını söyledi.

Ancak savunma analistleri, saldırının İran’ın nispeten yeni katı hükümeti tarafından benimsenen İsrail’e karşı daha saldırgan bir duruşu temsil ettiğini söyledi. Önceki İran hükümetindeki yetkililer, Başkan Donald J. Trump’a başlatmaya hevesli göründüğü bir savaşı başlatması için bir bahane vermemek amacıyla, en azından Trump başkanlığının sonuna kadar bir “stratejik sabır” stratejisi ilan etmişti.

Hükümete yakın bir analist olan Gheis Ghoreishi, “İran’ın stratejik sabrı sona erdi ve bundan sonra saldırılara saldırılarla karşılık verecek” dedi.

İran, bölgesel politikaları konusunda daha emin, çünkü ABD’nin maksimum baskı politikasının – Trump yönetiminin anlaşmasını daha kısıtlayıcı bir nükleer anlaşmaya zorlamak için İran’a cezai yaptırımlar yığma stratejisinin – başarısız olduğuna ikna oldu.

Bay Ghoreishi, Biden yönetimi İran’la nükleer anlaşmayı diriltmek için mücadele ederken, İran’ın Washington’un bölgede başka bir savaş için iştahı olmadığına ikna olduğunu söyledi.

Devrim Muhafızları, İsrail’e karşı savunmanın en etkili yolunun “maliyetleri artırmak” ve “göze göz” grev ve karşı saldırı politikası benimsemek olduğu sonucuna vardıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu