Kültür & Sanat

Cemil Qoçgiri, 4 yıl sonra İstanbul’da sahne alacak

Müzisyen Cemîl Qoçgiri, 18 Mart Cuma akşamı Beyoğlu’nda dinleyicileriyle buluşuyor.

Yaptığı sanatsal çalışmalarla dinleyenlerinin beğenisini toplayan Müzisyen Cemîl Qoçgiri, 4 yıl aranın ardından İstanbul’da müzikseverlerin karşısına çıkacak.

Hem solo çalışmaları hem de farklı sanatçılarla ortak projeleriyle Kürt müziğinde önemli albüm ve konserlere imza atan müzisyen Cemîl Qoçgiri 2019’dan bu yana ilk kez İstanbullu müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Qoçgiri 18 Mart Cuma akşamı Beyoğlu Konektiva Sanat & Sahne Evi’nde bir konser verecek. 21:00’de başlayacak konserin biletleri Biletix sitesinden ve gişeden alınabilir.

CEMİL QOÇGİRİ KİMDİR?

Müzisyen Cemîl Qoçgiri 1980 yılında Almanya’da doğdu. Tenbur (üç telli/ pîr sazı) ile 12 yaşında tanışan Qoçgiri, 16 yaşından itibaren sahnelerde çalmaya başladı. Daha çok tenburun mistik yönü ile yoğunlaşan Qoçgiri, Mezopotamya kültür ve inançlarına ait müzik tarzlarındaki şekillenişi üzerinde çalışmalarını sürdürmeye başladı. İlk solo albümü olan ‘Aşk-î Pervaz’ 2004’te yayınlandı. 2005’te ‘Sarraf/Dersim Halk Şarkıları’ adlı belgesel niteliği taşıyan müzik videosunu müzikseverlere sundu. 2007’de ‘Heya’, 2013’te ‘Hiva Zeri’, 2015’te ‘Tembur & Harp’, 2017’de ‘Zalal’, 2018’de ‘Bedawîti’, 2019’da ‘Cemîl Qoçgiri & Avîan Quartet’ albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu