Ortadoğu

İsrail-Gazze savaşı hava saldırıları, roketlerle 2. güne giriyor

İsrail hava saldırıları Gazze’yi vurdu, militan İslami Cihad grubu Cumartesi günü İsrail’e yüzlerce roket atarken, sınır ötesi çatışmalar ikinci günde de devam etti ve dördü çocuk en az altı kişiyi öldürdü.

Bölgeyi kontrol eden İslamcı grup Hamas, çocukların Cebalye mülteci kampına yakın bir yerde meydana gelen patlamada ölenler arasında olduğunu söyledi ve İsrail’i suçladı. İsrail ordusu, patlamanın başarısız bir İslami Cihad roket fırlatmasından kaynaklandığını söyleyerek sorumlu olduğunu reddetti.

İsrail saldırıları devam ederken, ordunun yerleşim bölgelerinde gizlenmiş silah depolarını vurduğunu ve bir dizi evi yıktığını söylerken, İslami Cihad İsrail’in ticaret merkezi Tel Aviv’e kadar roket salvoları ateşledi.

Gazze sağlık bakanlığına göre, iki gün süren ateş sırasında altısı çocuk en az 24 Filistinli öldü ve 203 kişi yaralandı.

Filistinli militanlar İsrail’e 400’den fazla roket fırlattı – çoğu önlendi, hava saldırısı sirenlerini patlattı ve insanları sığınaklara kaçmaya gönderdi. İsrail ambulans servisi, ciddi bir can kaybı olmadığını bildirdi.

Mısır, durumu sakinleştirmek için yoğun görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Daha fazla tırmanma, büyük ölçüde Hamas’ın daha küçük İslami Cihad grubuyla birlikte savaşa katılmayı tercih edip etmeyeceğine bağlı olacaktır.

İki Mısırlı güvenlik kaynağı, Binbaşı General Ahmed Abdelkhaliq başkanlığındaki bir Mısır istihbarat heyetinin Cumartesi günü İsrail’e geldiğini ve arabuluculuk görüşmeleri için Gazze’ye gideceklerini söyledi. Kaynaklar, görüşmeleri yürütmek için bir günlük ateşkes sağlamayı umduklarını da sözlerine ekledi.

İslami Cihad yetkilisi Cumartesi günü geç saatlerde verdiği demeçte, “Bu akşam yoğun çabalar sarf edildi ve hareket arabulucuları dinledi, ancak bu çabalar henüz bir anlaşmaya varmadı.”

Gazze çevresinde bir yıldan uzun süredir nispeten sakin geçen sınır ötesi çatışma, İsrail’in Cuma günü sürpriz bir saldırı başlatarak üst düzey bir İslami Cihad komutanını öldürmesi ve askeri hedefler olduğunu söylediği bir dizi hedefi vurmasıyla başladı.

Yaklaşık 2,3 milyon Filistinli, Gazze Şeridi’nin dar kıyılarına tıkıldı ve İsrail ve Mısır, insanların ve malların yerleşim bölgesi içine ve dışına hareketini sıkı bir şekilde kısıtladı ve güvenlik endişelerini öne sürerek bir deniz ablukası uyguladı.

İsrail, Gazze’ye planlanan yakıt sevkiyatını Cuma günü vurmadan kısa bir süre önce durdurdu, bölgenin tek elektrik santralini sakatladı ve elektriği günde yaklaşık sekiz saate indirdi ve sağlık yetkililerinden hastanelerin birkaç gün içinde ciddi şekilde etkileneceğine dair uyarılar aldı.

Sınır, İsrail ile militanlar arasında 11 gün süren şiddetli çatışmalarda Gazze’de en az 250 ve İsrail’de 13 kişinin öldüğü Mayıs 2021’den bu yana büyük ölçüde sessizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail’in kendini savunma hakkını tam olarak desteklediğini söyledi ve tüm tarafları daha fazla tırmanmaktan kaçınmaya çağırdı.

BM ve Avrupa Birliği Ortadoğu elçileri şiddete ilişkin endişelerini dile getirirken, Batı destekli Filistin Yönetimi İsrail’in saldırılarını kınadı.

Gazze sokakları Cumartesi öğleden sonra büyük ölçüde ıssızdı. Üst düzey İslami Cihad komutanı Tayseer al-Jaabari’nin öldürüldüğü yerde, caddeye moloz, cam ve mobilya saçıldı.

İsrail’de, sınır kasabası sokakları büyük ölçüde boştu ve yakındaki tarlalara yayılan roketler tarafından ateşlenen çalı yangınları.

İslami Cihad, İsrail’in ana uluslararası geçidi olan Ben Gurion Havalimanı’na bir füze ateşlediğini, ancak roketin yaklaşık 20 km (12 mil) uzakta düştüğünü söyledi. Sivil Havacılık Otoritesi, havaalanının normal şekilde çalıştığını söyledi.

İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da bir İslami Cihad komutanını tutuklamasının ardından bu hafta tansiyon yükseldi ve gruptan misilleme tehditleri aldı. Ordu, Cumartesi günü grubun 19 üyesini daha tutukladığını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı, grubun Gazze’deki düzinelerce roket tesisinin imha edildiğini söyledi.

Kasım ayında seçimle karşı karşıya olan Başbakan Yair Lapid, operasyonun İran tarafından desteklenen ve Batı tarafından terör örgütü olarak tanımlanan İslami Cihad’ın yakın bir saldırısını engellediğini söyledi.(Reuters)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu