Politika

İsmail Saymaz: TKP’ye göre Ümit Özdağ ile AK Parti gizlice anlaştı

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile “gizlice anlaştığını” öne sürdü.

Halk TV’den İsmail Saymaz, bugünkü köşe yazısında TKP’nin geçen günlerde bir grup gazeteci ile gerçekleştirdiği toplantıdan notlar aktardı.

Buna göre Okuyan, Özdağ hakkında şu ifadeleri kullandı:

Erdoğan ile gizli bir anlaşma yaptıklarını düşünüyorum. AKP’ye yaradı bu sığınmacı gündemi. Erdoğan’ın çözebileceği sorunu gündem haline getirdi. Çözemeyeceği tek sorun, ekonomidir. Göçmen sorununu çözecek. Yollayacaklar bir bölümünü ve ‘Çözdüm’ diyecekler. AKP, Özdağ’ı muhatap almasaydı bu kadar etkili olamayacaktı.

Yazının konu ile alakalı kısmı şöyle devam ediyor:

Şu günlerde sosyalist solda hareketlilik yaşanıyor.

Türkiye Komünist Partisi, Sol Parti, Türkiye Komünist Hareketi ve Devrim Hareketi seçim ittifakı için anlaştı. Seçimlere girme yeterliliğine sahip olan ilk üç parti pusulada kendi amblemiyle temsil edilecek.

Geçen gün aralarında benim de olduğum bir grup gazeteciyle kahvaltıda buluşan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, “Görüştüğümüz başka sol unsurlar var. Biraz genişleyeceğiz” dedi.

Fakat Okuyan, cumhurbaşkanı adaylığı meselesinde uzlaşamadıklarını söyledi. Ortak aday çıkarmak istediğini kaydeden Okuyan, “Eğer mümkün değilse TKP, cumhurbaşkanı adayını çıkaracak” dedi.

“Tavrınız CHP’nin adayına bağlı mı?” diye sordum.

Şunları söyledi:

“Diyelim ilk turda iki aday var. Durum değerlendirmesi yaparız. Ama koşulsuz destek vermeyiz. Sol ‘Ülkeyi yönetmeye adayım’ demeli.”

Okuyan, sol gruplarla yedili masayı kuran HDP’yi sertçe eleştiriyor.

TKP ile Sol Parti ve Emek Partisi’nin açıklanmak üzere olan işbirliğini sabote etmek için HDP’nin bu hamleyi yaptığını iddia ediyor. Okuyan, “Oy potansiyellerinden bağımsız olarak üç parti solu temsil yeteneğine sahip. ‘Hayır’ dedikleri iş olmaz. HDP açısından bu rahatsızlık vericidir” diyor.

Sosyalistlerin CHP ve HDP dışında bir alternatif kurması gerektiğini anlatan Okuyan, “HDP’nin domine ettiği bir şeyin parçası olmayız” diye konuşuyor. HDP’nin Amerikancı ve piyasacı olduğunu, laiklik bakımından geri bir çizgide durduğunu ileri sürüyor. Ayrıca HDP içerisinde “Bizimkiler AK Parti ile anlaşacak” diyenler olduğunu iddia ediyor.

Okuyan, Millet İttifakı’ndaki “Seçimi aldık” şeklindeki düşünceye karşı çıkarak, şöyle diyor:

“Nasıl bu kadar rahat oluyorlar, anlayabilmiş değilim. Erdoğan’ın elinde güçlü kartlar var. Geçen yıl ‘Erdoğan oyun kurmakta zorlanıyor’ diyorduk. Böyle değil şimdi. Tarihin en ağır ekonomik krizi var. Buna rağmen Erdoğan oyun kuruyor. Ürünlerini alabilir. Sermaye ve batıyla ilişkisi düzeliyor. Zeki davranıyor.”

Söz, Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ‘a geliyor.

Okuyan, Özdağ hakkında ciddi bir suçlamada bulunuyor.

Şu görüşü savunuyor:

“Erdoğan ile gizli bir anlaşma yaptıklarını düşünüyorum. AKP’ye yaradı bu sığınmacı gündemi. Erdoğan’ın çözebileceği sorunu gündem haline getirdi. Çözemeyeceği tek sorun, ekonomidir. Göçmen sorununu çözecek. Yollayacaklar bir bölümünü ve ‘Çözdüm’ diyecekler. AKP, Özdağ’ı muhatap almasaydı bu kadar etkili olamayacaktı.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu