Ortadoğu

İsmail Haniye: Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmeyi umuyoruz!

Hamas’ın Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye, Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri ve Herzog’un Türkiye ziyaretine dair açıklamalarda bulundu. Haniye, “Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri ilerletmek, daha da öteye taşımak son derece önemli. Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmeyi de umuyoruz” dedi.

Gündemde yer alan konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Haniye, Rûdaw’ın bölgedeki gelişmelere dair sorularına yanıt verdi.

Kürdistan Bölgesi halkı ile iyi bir ilişkimiz bulunuyor!

Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmeyi planladıklarını kaydeden Haniye, Rûdaw’ın Hamas olarak Kürdistan Bölgesi ile ilişki kurup kurmadıklarına dair sorusunu şöyle yanıtladı:

Öncelikle Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan herkese selamlarımı iletiyorum. Selahattin Eyyubi de Kürtlerin bir evladıdır. Selahaddin, Filistin’i kurtarıp Kudüs’ü Haçlılardan aldı. Bu her zaman için övünç kaynağıdır. Şükürler olsun ki Kürdistan Bölgesi halkı ile daima iyi ve şeffaf bir ilişkimiz bulunuyor.

Kürdistan Bölgesi halkının Gazze kuşatma altındayken desteğini gördük. Son olarak geçtiğimiz Mayıs ayında Kudüs ve Aksa için eylem düzenlediler ve siyasi olarak desteklerini gösterdiler.

Bütün bunları gördük ve elbette mutlu olduk. Ayrıca Irak Cumhurbaşkanı ile de – ki kendisi de Kürt’tür – bir telefon görüşmesinde bulunduk. Bizim için Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri ilerletmek, daha da öteye taşımak son derece önemli. Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmeyi de umuyoruz.”

Kürtlerin kendileri için uygun gördüğünü biz de kabul ediyoruz!

Kürtlerin kendi kaderini tayin etme hakkına ilişkin soru üzerine ise Haniye, Kürtlerin kendileri için uygun ve faydalı gördükleri şeyi kabul ettiklerini belirtti.

Haniye konuya ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Prensip olarak tüm halkların ve bileşenlerin, siyasi ve insani olarak haklarından yararlanması gerektiğini belirtiyoruz. Seslerinin kısılmaması, göz ardı edilmemesi ve siyasi dengelerden dışlanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Kürdistan Bölgesi’ndeki kardeşlerimiz için de aynı şey geçerli. Söz konusu ülkelerdeki her vatandaş gibi haklarına kavuşmaları gerekir. Öte yandan bu devletlerde yaşayan Kürt kardeşlerimizin kaderlerine ve geleceğine dair bir karar veremeyiz. Kürtlerin kendileri için uygun gördüğünü şüphesiz biz de kabul ediyoruz.

Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etmeleri onların karar verebileceği bir şey!

Kürt kardeşlerimizle gurur duyduğumuzu tekrar etmek istiyorum. Varlıkları ve tarihlerinden son derece gurur duyuyoruz. Bu bölgenin kadim bir bileşeni olmalarından, bu ümmetin bir parçası olmalarından ve tarihteki rollerinden dolayı onlarla gurur duyuyoruz.

Kendi gelecekleri ve kaderlerini tayin etmeleri tamamen kendilerinin karar verebileceği bir şey ve bu karar, yaşadıkları ülkelerle karşılıklı anlayış ve anlaşma çerçevesinde alınır.”

Hamas’ın Türkiye ile ilişkileri!

İşgal rejiminin sözde cumhurbaşkanının son Türkiye ziyareti de hatırlatılarak Hamas’ın Türkiye ile ilişkilerine dair soruyu cevaplayan Hamas lideri Haniye, Müslüman ve Arap devletlerin işgal rejimi ile ilişki kurmalarına sıcak bakmadıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Şüphesiz prensip olarak hiçbir zaman İsrail yönetimiyle bir ilişki kurmaktan yana değiliz. Arap ve Müslüman devletlerin de İsrail ile ilişkileri normalleştirmelerine karşıyız; gerek Filistin davası için, gerekse bizzat o devletler için bu normalleşme zararlıdır. Bu Türkiye için de geçerli.

Açık bir dille bunu Türkiye’deki yönetici kardeşlerimize de aktardık. Elbette, Türkiye dahil kimsenin içişlerine karışmayız. Fakat biz Filistin halkı olarak tutumumuzu açıkça belirttik.”

İsmail Haniye kimdir ?

İsmail Haniye 29 Ocak 1963 tarihinde 1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında Aşkelon şehrinden kaçarak mülteci durumuna düşmüş bir ailenin çocuğu olarak Gazze Şeridi’ndeki Elşati mülteci kampında dünyaya geldi.  

İlk ve orta öğrenimini Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin finansman desteği sağladığı Filistin kamplarında açılan okullarda tamamladı.  Lise yıllarında Müslüman Kardeşler Hareketi’ne katıldı. Bunun yanında İslamcı Öğrenciler Derneği’nde de siyasi çalışmalarda bulundu.

1987’de Gazze İslam Üniversitesi’n Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1989’da I. İntifada’ya katıldığı ve Hamas üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. 1992’de serbest bırakıldıktan sonra, İsrail tarafından diğer İslami Cihad ve Hamas üyesi 415 kişilik grubun arasına katılıp, Güney Lübnan’a sürüldü. Ertesi yıl Gazze’ye geri döndü.

 Bu dönemde İntifada Koordinasyon Komitesi’nde Hamas temsilciliğine tayin edildi. 1999-2004 yılları arasında da Şeyh Yasin’in özel kalem müdürlüğünü yaptı. Aralık 2005’te yapılan ve 25 Ocak 2006’da tekrarlanan Filistin Yasama Konseyi seçimlerinde Hamas lideri Halid Meşal’in Şam’da sürgünde bulunmasından dolayı listenin en başında yer aldı. Hamas’ın 132 sandalyeden 74’ünü aldığı seçimler sonucunda Haniye, 16 Şubat 2006’da Hamas’ın başbakan adayı olarak açıklandı. 19 Şubat’ta, ABD ve İsrail’in karşı çıkmalarına rağmen Filistin başkanı Mahmud Abbas tarafından başbakanlığa atandı.

Ekim 2006’da Gazze’de El Fetih ile Hamas üyelerinin çarpışmaları sırasında konvoyuna düzenlenen saldırıdan kurtuldu. Mayıs 2007’de İsrail’in evine karşı düzenlediği füze saldırısını atlattı. Fakat 2007’de Gazze Şeridi’ndeki Hamas ile El Fetih arasındaki çatışmaların zirveye çıkması üzerine vazifesinden alındı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu