Makaleler

IŞİD’i mağlup ettikten 8 yıl sonra…

Irak lehçesinde “mako” kelimesi “hiç” anlamına gelir. Issa, “Elektrik yok, ev yok,iş yok” diyerek bunu sık sık tekrarlıyor .

Issa Al-Zamzoum, başkent Bağdat’ın 180 km kuzeyindeki tarım köyü Habash’ta yaşıyor. Adam, karısı Umm Warda ve beş çocuğu, 2014 yılında savaş sırasında bir kısmı çöken, ancak binanın diğer bölümlerinden ayrılmamış betonarme bir evde yaşıyor.

Bir odada bir tavuk civcivlerini izliyordu ve diğerinde duvara eski uyku matları yığılmıştı.

Issa’nın Palmyra’daki ana evi ve şimdi oturduğu yer ona verildi. 42 yaşındaki “Burada hiçbir şey yok, elektrik yok, iş yok, hiçbir şey yok. Savaştan bu yana şimdiye kadar inşaat veya hizmet görmedik” diyor.

Habaş köyünün ait olduğu Selahaddin Valiliği’nden kimliğini açıklamamayı tercih eden bir danışman, yeniden yapılanma çalışmalarının gecikmesini valiliğin “genişletme” boyutuyla gerekçelendiriyor. AFP’ye verdiği demeçte, “Henüz işleri yüzde 100 ayarlayamıyoruz” dedi.

IŞİD kuşatması

Habaş köyünde evler sanki savaş yeni bitmiş gibi onlarca yıkılmış ya da yarı yıkılmış. Köy, IŞİD’in 2014 yazında yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Amerli şehrine uyguladığı kuşatmanın ağır bedelini ödüyor.

O sırada militanlar Musul şehrini ve kuzey Irak’taki diğer toprakları kontrol ediyorlardı . Güneye ilerleyip Amerli’yi kuşattılar. Aynı yılın Ağustos ayı sonlarında Irak ordusu, Halk Seferberliği grupları ve Kürt Peşmerge güçleri, militanların üs olarak kullandığı Amerli, Habaş ve komşu köylerdeki kuşatmayı kırdı.

2017 yılının sonlarında Irak hükümeti ve Irak ordusu, uluslararası koalisyonun desteğiyle örgüte karşı “zafer” ilan etti.

‘İnsan ihtiyaçları çok büyük’

Ancak hikaye, savaşların bitmesiyle bitmedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, 2014 kuşatması sonrasında ve baskınlar sırasında, “milisler, gönüllü savaşçılar ve Irak güvenlik güçleri mensupları, Amerli’ye düzenlenen saldırı sırasında çatışmalardan kaçan sivillerin mallarını yağmaladı.”

Köylerde yaşayan Sünnilere ait evleri ve dükkânları yaktılar ve şahıslara veya köylerin tamamına ait binaları yıkmak için patlayıcı ve ağır teçhizat kullandılar” dedi.

Norveç Mülteci Konseyi’ne göre, bugün Habash’ın bulunduğu Tuz Khurmatu semtinde “insani ihtiyaçlar muazzam”. Sivil toplum kuruluşu, “acil” su ve elektrik ihtiyacından bahsederek, ilçede “20 bin yerinden edilmiş kişinin yaşadığını” da sözlerine ekledi.

Örgüte göre bazı Iraklıların kimlik belgeleri de yok, bazı sakinler de IŞİD’le bağlantılı oldukları şüpheleri nedeniyle “her türlü güvenlik şüphesinden sayfalarını temizlemekte sorun yaşıyor”.

‘Sünnilerin zorla yerinden edilmesi’

Issa al-Zamzoum ve komşusu Abd al-Karim Nuri gibi, Habaş sakinlerinin çoğunluğu Sünni Araplardır. Nuri, “Bu bizim hayatımız değil. Bir işim yok. Geçimimi sağlayacak beş koyunum var” diyor. Bölgenin temsilcilerinden birine seslenerek, “İmarı yapacağını söyledi ama hiçbir şey yapmadı” dedi.

Ancak Nuri, 2006-2008 yılları arasında on binlerce kişinin öldürüldüğü Irak’ta hassas bir konuya dönüşen mezhepçilikten ve mezhepçilikten bahsetmiyor.

Ancak IŞİD’in düşmesinden dört buçuk yıl sonra bazı Sünniler hala taciz ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2021’de yayınlanan bir raporu, Sünni yetkililerin Halk Seferberliği tarafından “Sünnilerin zorla yerinden edilmesini” ve “IŞİD ile bağlantılı olduklarından şüphelenilen” mezhep üyelerinin “keyfi tutuklanmasını” kınadıklarını belirtti.

IŞİD hücreleri

Selahaddin Valiliği’ndeki yetkili, “IŞİD” örgütünden bahsetmeden, yeniden yapılanma çalışmalarını geciktiren “güvenlik endişeleri”nden söz etti.

Habash aşırılık yanlısı örgütten kurtulurken, hücrelerinin hayaleti hala kuzeydeki bölgelerde yaklaşık 15 kilometre uzakta görünüyor.

Bir Ahmed köyüne giden yol boyunca, şu anda Irak resmi güçlerine bağlı olan Şii silahlı grupların bir ittifakı olan Halk Seferberlik Güçleri, güvenlik bariyerleri yerleştirdi ve alarm seviyesini yükseltti.

Subaylardan biri, “Bir Ahmed’deki durum bizim ve ordunun kontrolü dışında” dedi. “İçeri girmek istersen, ama geri döneceğini garanti edemem” diye ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu